fbpx
Blog 20.01.2021

Jak pandemia wpłynęła na sektor przedsiębiorstw?

Już od niemal roku trwa światowa pandemia, która nieuchronnie miała prowadzić do kryzysu gospodarczego. Wprawdzie lockdown wprowadzany nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach europejskich, zdaje się namieszać najwięcej, jednak jak wskazują badania GUS – przedsiębiorstwa w większości przypadków funkcjonują bez większych zmian. Jak to możliwe?

Firma – firmie nierówna

Choć widmo problemów ekonomicznych nadal wisi nad polskimi przedsiębiorcami, to trzeba przyznać, że statystyki GUS z listopadowego badania w zakresie zatrudniania i wynagradzania w przedsiębiorstwach, mówią coś zgoła innego. Do ankiety zostały zaproszone firmy zatrudniające przynajmniej 9 pracowników. Trzeba tu dodać, że inne badania dotyczące kondycji firm z różnych sektorów podają również nad wyraz optymistyczne dane.

Zgodnie ze statystykami w listopadzie 2020 nastąpił zaledwie 1,2% spadek zatrudnienia, co w tym trudnym czasie wydaje się być dobrym wynikiem. Oczywiście należy wziąć pod uwagę także wydarzenia minionych tygodni, które mogą tą sytuację zmienić, a przede wszystkim zróżnicować proporcje pomiędzy różnymi branżami.

Lockdown jako wyrok

Trwające od wielu tygodni obostrzenia nie uderzają we wszystkie przedsiębiorstwa po równo, a jedynie w wybrane branże. Nie jest tajemnicą, że największe straty ponosi branża turystyczna, gastronomiczna czy sportowa (siłownie, stoki) i w tym sektorze niestety można spodziewać się fali bankructw, jeśli przedsiębiorcy szybko nie otrzymają realnego wsparcia finansowego od rządu. Na drugiej szali mamy duże firmy produkcyjne, w których praca idzie teraz pełną parą i gdzie nikt nie myśli o zwolnieniach. Ba! Wiele fabryk szuka przecież pracowników na już! Dysproporcja między branżami jest zatem ogromna, dlatego też statystyki, będące przecież suchymi liczbami, mogą w ujęciu globalnym wskazywać jedynie półprawdę. Upadające branże wprawdzie zwolnią pracowników, ale duże przedsiębiorstwa wyrównają tą stratę na rynku swoimi przyjęciami do pracy.

Stabilna stopa bezrobocia

Odsetek osób bezrobotnych nie zmienia się w znaczący sposób. Mówimy tu bowiem wzroście bezrobocia rzędu 1% w stosunku do poprzednich lat. Wpływ na to może mieć płynna zmiana pracy na nową pośród osób, które ją utraciły. Co więcej, coraz większą popularnością cieszą się agencje outsourcingowe, które pozwalają na zachowanie elastycznej, a jednocześnie stabilnej sytuacji zawodowej i są dobrym rozwiązaniem dla osób, które są gotowe na pozyskanie nowych kwalifikacji i niekiedy zmianę zawodu.

Z drugiej strony, outsourcing pracowników staje się coraz częściej lubianym rozwiązaniem przez pracodawców, którzy zrzucają przy tym z siebie szereg obowiązków narzuconych im przez kodeks pracy (to agencja jest faktycznym pracodawcą przy tego typu współpracy). Outsourcing w zasadzie gwarantuje im szybkie pozyskanie kompetentnych pracowników (także pracowników z Ukrainy oraz pracowników z Azji) na taki okres czasu, jaki jest im faktycznie potrzebny. Nie ma tu choćby ryzyka konieczności utrzymywania pustego stanowiska pracy w razie nagłych zmian gospodarczych, które coraz trudniej jest nam przecież przewidzieć.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.