fbpx
Blog 26.11.2020

Co studiować w czasie pandemi?

Czas pandemii to czas niepewności na niemal każdej płaszczyźnie życia. Boimy się o zdrowie, gospodarkę, własną pracę i przyszłość naszych dzieci. Planowanie czegokolwiek zaczyna przypominać wróżenie z fusów, jednakże tym bardziej teraz – w tej jakże trudnej rzeczywistości – musimy się odnaleźć, aby możliwie spokojnie widzieć przyszłość. Na jakie kierunki studiów powinni obecnie stawiać młodzi?

Zmiany na rynku pracy

Pandemia przyniosła już pierwsze zmiany na rynku pracy, a wciąż pogarszająca się sytuacja związana ze wzrostem zakażeń determinuje kolejne zmiany. Jeśli tylko oprzeć się na statystykach GUS, wówczas niemal połowa firm z różnych sektorów rynku zniknie z gospodarczej mapy Polski, ponieważ nie przetrwają dłużej niż 6 miesięcy obostrzeń. Oznacza to nic innego, jak ogromne ilości nowych bezrobotnych – nie tylko wśród absolwentów studiów wyższych. Zdecydowanie najtrudniej pandemię przejdzie turystyka i hotelarstwo oraz gastronomia, z której kolejne kilka miesięcy będzie w stanie przetrwać nie więcej niż 10% istniejących przedsiębiorstw. Najlepiej prognozują przyszłość swoich firm z kolei finansiści i ubezpieczyciele.

Zmiany na rynku pracy i prognozy samych przedsiębiorców nie dają wprawdzie pełnego obrazu tego, jak będzie wyglądał rynek pracy za 5-10 lat, ale pokazują pewne tendencje, które w obecnej sytuacji mogą wskazać drogę do tych zawodów, które nadal będą należeć do poszukiwanych.

Rozwój technologii i życie w sieci

Już I fala pandemii pokazała, jak ważną rolę w naszym codziennym życiu pełni technologia. Do sieci przeniosły się zarówno szkoły, praca zdalna i outsourcing pracowniczy, jak również cała masa biznesów, które rozwinęły lub rozpoczęły swoją działalność online ze zdecydowanym sukcesem. Oznacza to, że prognozowane jeszcze przed pandemią kierunki, określane mianem najbardziej perspektywicznych, nadal pozostaną w cenie. Mowa tu przede wszystkim o studiach informatycznych (IT) i technicznych, które w związku z dynamicznym rozwojem technologii wydają się pozostać nadal jednymi z najbardziej pożądanych kompetencji na rynku pracy.

Handel, zarządzanie i finanse

Kolejną dziedziną, która wskazywana jest jako oczekiwana na rynku pracy to nadal absolwenci studiów menedżerskich i związanych z handlem. Wspomniane już częściowo finanse i księgowość, także powinny pozostać wśród zawodów poszukiwanych przez pracodawców. Wprawdzie badania pokazują także pewien potencjał dla marketingu, ale trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że w czasach kryzysu koszty cięte bywają właśnie w zakresie zmniejszonych wydatków na promocję, zatem nie będzie to raczej kierunek nr 1 w najbliższym czasie.

Bezcenne zdrowie

Na koniec zawód, którego przedstawicieli już teraz brakuje, czyli… medycy. Braki absolwentów pielęgniarstwa od dawna utrudniają pracę jednostek medycznych, zaś w dobie pandemii szybko okazało się, że ów braki w sytuacji kryzysowej niosą dramatyczne skutki. Zawód lekarza od zawsze uznawany był za jeden z najbardziej solidnych i jego pozycja niezmiennie zostaje utrzymana (a nawet wzmocniona) przez wzgląd na walkę z koronawirusem na świecie.

Wszyscy dla wszystkich

Jak w wierszu Tuwima, nie można zapominać o prostych zawodach i rzemieślnikach, ponieważ to one budują podstawy naszego codziennego życia. Ze względu na stosunkowo niewielkie straty w przemyśle, zapewne nadal poszukiwani będą pracownicy na stanowiska robotnicze. Planując swoją edukacyjną przyszłość w czasach pełnych znaków zapytania, należy być przede wszystkim otwartym na zmiany i konieczne niekiedy przebranżowienie. 

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.