fbpx
Blog 01.10.2020

Jak bezpiecznie prowadzić rekrutacje w czasie pandemii?

Ostatnie tygodnie przyniosły ogromny wzrost zachorowań na covid-19 w Polsce. Obserwowanie statystyk, które każdego dnia oznajmiają po kilka tysięcy nowych zakażeń nie napawa optymizmem. Jak bezpiecznie prowadzić procesy rekrutacyjne w takich okolicznościach, aby nie narażać pracowników na spotkanie z groźnym wirusem?

 Po pierwsze procedury

Niby mieliśmy czas na przygotowanie do drugiej fali pandemii, a jednak zderzenie z rzeczywistością nie należy do łatwych. Oczywistym jest fakt, że podstawową ochroną pracowników w dobie pandemii jest bezwzględnie przestrzeganie wytycznych postawionych przez władze państwowe. Zakrywanie ust i nosa, trzymanie bezpiecznego dystansu między pracownikami oraz dostęp do środków dezynfekcyjnych to absolutna podstawa. W większości zakładów pracy – szczególnie tych dużych – konieczne jest także wprowadzenie dodatkowych, wewnętrznych procedur bezpieczeństwa i nadzór nad ich respektowaniem.

Nowe zasady mogą dotyczyć reorganizacji pracy, w taki sposób, aby stanowiska pracy w miarę możliwości od siebie oddalić, dzięki czemu pracownikom znacznie łatwiej będzie trzymać bezpieczną odległość. Często nie jest to możliwe, dlatego maseczki lub przyłbice (choć badania dowodzą, zdecydowanie większą skuteczność tych pierwszych) muszą być do dyspozycji pracowników w odpowiedniej ilości. Należy także ograniczyć osobiste spotkania z osobami spoza firmy na rzecz spotkań online, a także zrezygnować ze szkoleń i konferencji, które skupiają w jednej sali więcej osób.

Rekrutacja pracowników w dobie pandemii

Każdy pracownik działu HR wie doskonale, że to właśnie kontakty międzyludzkie są kwintesencją jego pracy. Czy zatem da się prawidłowo i owocnie nawiązywać relacje, skoro wszyscy mamy stosować się do zasady dystansu społecznego? Odpowiedź brzmi: tak. Nie tylko można skutecznie rekrutować nie narażając siebie i innych, ale przede wszystkim można to robić na różne sposoby.

Rekrutacja online

Ostatnie miesiące pokazały doskonale, że wiele aktywności biznesowych (i nie tylko) można przenieść z powodzeniem do sieci. Każdy rekruter ma teraz do dyspozycji całą masę narzędzi, które umożliwiają mu rozmowy online, poczynając od znanych komunikatorów takich jak Messenger, WhatsApp czy Skype, a skończywszy na narzędziach typu Zoom. Oczywiście wideokonferencja nigdy w pełni nie zastąpi spotkania na żywo, ale w dużym stopniu pomoże poznać kandydatów, ocenić ich kompetencje i wypowiedzi na zadawane pytania.

O ile w większości przypadków rozmowy internetowe sprawdzą się w procesach rekrutacyjnych na stanowiska umysłowe i większość fizycznych, to nie zawsze będą możliwe do zrealizowania. Nie każdy kandydat będzie bowiem dysponował odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, aby taką rozmowę przeprowadzić. Możemy jednak przyjąć, że zdecydowaną większość rozmów o pracę, pracownik działu HR może przeprowadzić zdalnie, nie martwiąc się o ryzyko zakażenia. W pozostałych przypadkach konieczna będzie tradycyjna forma spotkania na żywo, jednakże z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa: odpowiedniej odległości, bezwzględnie z użyciem osłony na usta i nos obu stron, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Należy raczej ograniczyć czas rozmowy do niezbędnego minimum, aby niepotrzebnie nie narażać siebie i kandydata.

Rekrutacja zewnętrzna

Najbardziej bezpiecznym, a jednocześnie bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie rekrutacji poza firmę. Świetnie w tym celu sprawdza się współpraca z agencją outsourcingową, która nie tylko odciąży firmę z prowadzenia procesów rekrutacyjnych, ale także zajmie się wszystkimi kwestiami związanymi z zatrudnianiem pracowników. Outsourcing sprawdza się szczególnie w dużych przedsiębiorstwach, gdzie rotacja pracowników jest znaczna. Jeśli zastanawiasz się czy outsourcing sprawdzi się w Twojej firmie, koniecznie napisz do naszych doradców.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.