fbpx
Blog 24.06.2020

Czym różni się agencja pracy tymczasowej od agencji outsourcingowej?

Z dnia na dzień rośnie liczba osób zainteresowanych usługami agencji pośrednictwa pracy. Coraz chętniej sięgamy także po profesjonalne wsparcie w rekrutacji, w związku z czym rośnie zainteresowanie agencjami pracy tymczasowej i agencjami outsourcingowymi. Często jednak osoby, które chcą skorzystać z pośrednictwa, mylą te dwa rodzaje wsparcia lub błędnie używają tych nazw zamiennie. Czym zatem się od siebie różnią?

Wspólny mianownik

Zacznijmy od końca, czyli przeanalizujemy to, co łączy te dwie instytucje. Ważne jest to, aby zrozumieć, na czym polega cały mechanizm pośrednictwa. Najważniejsze są dwa czynniki wspólne tych różnych form.

Po pierwsze – optymalizacja kosztów w firmie. Zatrudnianie pracownika lub całego zespołu na własną rękę wiąże się z odpowiedzialnością i kosztami. Agencje przejmują ten ciężar na siebie, dlatego w czasach niepewnych, kiedy nie do końca wiadomo czy firma będzie działała według planu oraz, czy inwestycja w dobrych rekruterów się opłaci, warto ten ciężar oddać na barki specjalistycznych agencji.

Po drugie- fachowa wiedza i dostęp do dobrych specjalistów. To kolejna zaleta i powód do tego, aby zdecydować się na delegowanie obowiązku rekrutacji na barki profesjonalnej firmy, która nam dobierze personel do pracy na najwyższym możliwym poziomie.

Rekrutacja i budowanie zespołu dzięki agencji pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowe są pośrednikami, którzy zatrudniają pracowników na rzecz pracodawców. Wszystkie koszty rekrutacji, zatrudnienia, wszelkie badania są po stronie agencji. Współpraca z agencją pracy tymczasowej to umowa między trzema stronami. Pracownik agencyjny jest delegowany do pracy w zakładzie lub firmie pracodawcy. Formalnie jednak zatrudniony jest przez agencję pracy tymczasowej. Taka forma zatrudnienia może dla jednego pracodawcy trwać maksymalnie rok na jedną umowę. Taki nowo zatrudniony wykonuje zadania, których nie może wykonywać zatrudniony na etat zespół lub wykonuje obowiązki nieobecnego pracownika. Może to być świetny start do przeniesienia pracownika z agencji do Twojego zespołu. Może więc być formą rozszerzonej rekrutacji. Wiele dużych firm i korporacji korzysta z tego typu rozwiązań.

Wykonywanie jednorazowych zadań dzięki agencji outsourcingowej

Outsourcing pracowniczy nie jest tak ściśle uwarunkowany prawnie. To także umowa między trzema podmiotami. Bywa tak, że praca wykonywana jest poza zakładem pracy pracodawcy, często też nie dochodzi do bezpośredniego stopnia pracodawcy z pracownikiem. W zasadzie powinno się tą formę współpracy określać mianem outsourcingu usług, a nie pracowników, ze względu na to, że polega on na zleceniu firmie zewnętrznej-outsourcerowi-zadań do wykonania na rzecz firmy. Outsourcerom można zlecić nawet całe procesy, a personelem całkowicie zarządza agencja outsourcingowa. Dzięki współpracy z agencją outsourcingową pracodawca nie ponosi kosztów pracowniczych, a cały koszt pracy kwalifikowany jest jako koszty zewnętrzne.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.