fbpx
Blog 01.04.2021

Czym jest leasing pracowniczy? Poznaj wady i zalety

Agencje pracy tymczasowej działają wprawdzie już od lat na polskim rynku, ale nadal nie dla każdego pracodawcy jasne są takie pojęcia jak leasing pracowniczy, który wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać wyłącznie pracy tymczasowej. Jeśli szukasz pracownika do swojej firmy i zależy Ci na sprawnym obsadzeniu stanowiska pracy, koniecznie dowiedz się więcej na temat korzystnych form zatrudnienia, innych niż klasyczna umowa o pracę.

Agencje pracy tymczasowej, czyli specjaliści od leasingu pracowniczego

Nie jeden pracodawca kojarzy agencję pracy wyłącznie z pozyskaniem pracownika na czas określony (pracowników tymczasowych), a nadal wielu nie wie, jakie zalety posiada leasing pracowniczy również w zakresie realizacji projektów rozciągniętych w czasie lub mających wręcz charakter stałej współpracy bez potrzeby prowadzenia ciągłej rekrutacji. Ów leasing pracowniczy jest bowiem formą outsourcingu usług, który z powodzeniem podbija serca pracodawców w Polsce, ze względu na długą listę realnych korzyści, jakie zyskują właściciele firm. To sposób na szybkie i skuteczne pozyskanie pracownika bez realizacji kosztownych procesów rekrutacyjnych. To także dobra alternatywa standardowej umowy o pracę, która w czasie kryzysu nie zawsze bywa najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pracodawcy. Współpraca z agencją i dobrze wynegocjowane warunki umowy dają bardziej elastyczne możliwości prowadzenia firmy i panowania nad liczbą pracowników, nawet w czasie lockdownów. Zanim jednak przejdziemy do wyliczania atutów leasingu pracowników, zacznijmy od podstaw i tego, między kim zawierana jest w tym przypadku umowa.

Kim jest pracodawca – użytkownik?

Może i brzmi dziwnie, ale aby pojąć istotę leasingu pracowniczego, należy wyjaśnić na czym on właściwie polega. Jest to bowiem specyficzna forma współpracy między trzema stronami, jakimi stają się agencja pracy, pracownik i wspomniany już pracodawca – użytkownik, czyli firmy poszukujące pracowników.  To właśnie tych podmiotów dotyczy umowa dotycząca leasingu pracowniczego. Co ważne, na rzecz pracodawcy użytkownika świadczona jest usługa wykonania pracy na danym stanowisku, a nie pozyskanie konkretnej osoby do pracy. Oznacza to niejaką gwarancję ciągłości pracy na danym stanowisku, nawet jeśli z jakichkolwiek powodów dany pracownik opuści Twoją firmę. Obowiązkiem agencji będzie wówczas zorganizowanie kolejnego kandydata, a Twoje przedsiębiorstwo nie odnotuje strat z powodu braku rąk do pracy.

Najbardziej istotny wydaje się jednak fakt, że w tego rodzaju umowie modyfikuje się całkowicie relacja między pracownikiem i pracodawcą, ponieważ faktyczną rolę pracodawcy pełni tu agencja, a nie Twoja firma. To właśnie największy atut leasingu, ponieważ przestają Cię interesować wszelkie kwestie dotyczące rekrutacji, zatrudnienia i umowy o pracę. Pozbywasz się tym samym całej listy kosztów i zadań do wykonania przez Twój dział HR i kadry, ale także nie dotyczą Cię obowiązki, jakie na podstawie prawa pracy ciążą nad formalnym pracodawcą.

Jakie zalety ma leasing pracowniczy?

Prowadzenie firmy to nie tylko zatrudnianie pracowników, ale także szereg prac związanych z planowaniem i realizacją strategii firmy. Znacznie łatwiej jest realizować stawiane sobie wcześniej cele, jeśli udaje się sprawnie w każdym przypadku delegować pracę poszczególnym osobom i firmom. Agencja zatrudnienia bardzo ten proces usprawnia. Pozyskujesz z jej pomocą pracownika gotowego do pracy, nie będąc na miejscu faktycznego pracodawcy.  Nie musząc podpisywać umowy na etat z pracownikiem omijają Cię tematy dotyczące urlopu pracownika, kosztów ubrań roboczych, badań lekarskich, zazwyczaj także wstępnych szkoleń BHP czy zgłaszania pracowników do ZUS-u. Jeśli zarządzasz dużym zespołem, wówczas potrzeba zatrudnienia nowych pracowników pojawia się całkiem często. Tym samym leasing pracowniczy kolejnej osoby do pracy tylko zmniejszy listę kosztów.

Leasing pracowniczy, a zatrudnianie cudzoziemców

Warto tu wspomnieć, że zakres usług realizowanych przez agencję pracy nie ogranicza się tylko do pomocy w pozyskiwaniu pracowników z Polski. Leasing to także świetne rozwiązanie w przypadku pracowników z zagranicy, ponieważ pomaga istotnym zakresie uniknąć licznych formalności wymaganych do zatrudnienia cudzoziemca.  Jeśli szukasz pracowników z Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii czy Mołdawii – obowiązywać Cię będą uproszczone formalności w urzędach, dzięki którym na mocy jednego oświadczenia możesz zatrudniać pracownika przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. Jeśli szukasz kogoś na stałe, konieczne będzie i tak pozyskanie pozwolenia na pracę. Pracowników z Azji z kolei dotyczą standardowe procedury, które mogą trwać miesiącami. Zanim dostaniesz odpowiednie zezwolenia, Twój kandydat może się w tym czasie rozmyślić, a Ty będziesz zaczynać cały proces od początku. W takich przypadkach sprawdź czy warto zajmować się tym samodzielnie. Z pomocą agencji zyskasz czas i pieniądze bez konieczności biegania po urzędach.

Wady leasingu pracowniczego

Tak jak każdy kij ma dwa końce, tak również leasing pracowniczy posiada wady, które jednak w większości przypadków można skutecznie opanować roztropnym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Często bowiem należy spodziewać się podziału pracowników na agencyjnych i etatowych, gdzie Ci pierwsi postrzegani są jako gorsi. Co ważne, leasing może oznaczać większą rotację pracowników, co nie w każdej firmie i branży jest wskazane. Nie bez znaczenia pozostaje także ochrona informacji poufnych, do których pracowników tymczasowych należy bardzo ostrożne dopuszczać.

Leasing pracowniczy nie sprawdzi się na stanowiskach, na których istotna jest stabilizacja względem zatrudnionych osób, np. w działach sprzedaży, gdzie kluczowi klienci mają dedykowanych sobie doradców. W takich przypadkach rotacja pracowników rzutowałaby na wizerunek firmy. Z leasingu pracowniczego jednak swobodnie mogą korzystać firmy produkcyjne, gdzie najważniejszy jest efekt w postaci wykonanej pracy, a kandydaci do pracy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami lub kontrahentami.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.