fbpx
Blog 18.02.2020

Specjaliści z Azji mile widziani

Ostatnie lata to czas dynamicznych zmian w wielu dziedzinach. Najbardziej oczywisty wydaje się rozwój technologii, ale zaraz za nim podąża nowe podejście do marketingu, w którym to konsument wyznacza trendy. Wydarzenia na świecie z kolei determinują kierunki rozwoju i migrację ludzi. Jeszcze kilka lat temu to Polacy zalewali europejskie rynki – dziś brakuje rąk do pracy w kraju. To tylko wybrane czynniki, które mają wpływ na to, że pracownicy z Azji, stają się coraz bardziej poszukiwani.

Deficyt pracowników

Chyba przyzwyczailiśmy się już do widoku Ukraińców pracujących na różnych stanowiskach. Czy jednak Polska gotowa jest na poszukiwanie pracowników w dalszych zakątkach świata? Niektórzy złapią się teraz za głowę, lamentując, że przecież rodacy są bez pracy. Ale cóż zrobić jeśli procesy rekrutacyjne co rusz kończą się fiaskiem?

Pora poszerzyć horyzonty, patrzeć na zatrudnienie w szerszym kontekście czasowym. Pracownicy to przecież siła napędowa każdej firmy. Ważne, aby byli mądrze zarządzani, a tym samym przynosili przedsiębiorstwu zyski i realnie wpływali na jego rozwój. Czy ma znaczenie ich pochodzenie? Zdecydowanie nie.

Pracownicy niewyspecjalizowani

W Polsce świetnie prosperuje zakłady produkcyjne, w których coraz częściej brakuje rąk do pracy na stanowiskach fizycznych. Okazuje się, że pracownicy z takich krajów jak Bangladesz, Nepal, Indie czy Filipiny, mogą okazać się świetnym rozwiązaniem deficytów kadrowych właśnie w tym sektorze. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Azjaci wywodzą się ze specyficznej kultury pracy, pełnej bezcennego zaangażowania w powierzone zadania. Warto rozważyć zatem zatrudnienie osób z drugiego końca świata, ponieważ może okazać się to strzałem w dziesiątkę.

Egzotyka w gabinetach SPA

Egzotyczni pracownicy (a najczęściej pracowniczki) gabinetów SPA to niemal codzienność. Specyfika miejsca, które silnie działa na zmysły, wręcz wymusza w niektórych sytuacjach zatrudnienie masażystek z egzotycznych rejonów Azji, z których pochodzą poszczególne techniki masażu. Mowa tu choćby o masażu tajskim lub balijskim, który najlepiej przecież wykonają mieszkanki tych rejonów.

Jeśli prowadzisz własny gabinet SPA lub zarządzasz tą częścią zaplecza hotelowego, wiesz doskonale, że w tym miejscu pierwsze skrzypce gra nastój, zapachy, delikatne światło i wszystko, co miłe dla zmysłów. To właśnie przykład tego, jak ważne są oczekiwania konsumentów i jakie zmiany wymuszają w dziedzinie zatrudnienia. Jeśli masaż tajski – to tylko przez wykwalifikowaną tajską masażystkę! Co zatem Ci pozostaje? Otóż poszukiwanie pracowników z Azji.

Długa droga formalności

Oto najmniej przyjemna część związana z zatrudnianiem pracowników z Azji. Procedury wydają się dość skomplikowane, a przede wszystkim czasochłonne. Jeśli rozważasz ściągnięcie do pracy Azjatów, musisz także pamiętać o tym, że najczęściej będziesz podpisywać kontrakty na dłuższe okresy czasu. Niemal zawsze konieczne będzie także zapewnienie zakwaterowania pracowników na czas trwania umowy. Brzmi zbyt problematycznie?

Po pierwsze nie musisz wszystkiego załatwiać sam i możesz skorzystać z pomocy agencji. W ogólnym rozrachunku może Ci się to nawet opłacić. Po drugie – biznesu nie planujesz na miesiąc, zatem nie bój się długich kontraktów i dodatkowych kosztów z nimi związanych. Policz ile tracisz na zatrudnianiu wciąż nowych pracowników. Rachunek jest prosty. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj specjalistów, zajmujących się na co dzień zatrudnianiem pracowników z Azji i sprawdź czy również w Twojej firmie takie rozwiązanie będzie korzystne.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.