fbpx
Blog 06.07.2020

Z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie agencje i firmy outsourcingowe?

Zamrożona granica z Ukrainą

Odmrożenie gospodarki przywróciło nieco normalności w życiu większości polskich przedsiębiorców. Problem mają nadal firmy związane z rynkiem wschodnim, ponieważ wciąż obowiązują ich rygorystyczne przepisy, a wirus nie odpuszcza. To jeden z powodów, dla których nie tak łatwo pozyskać teraz nowych pracowników z Ukrainy.

Nagły wzrost zachorowań na Ukrainie

Najbardziej niepokojący jest wzrost zachorowań na covid-19 na terenie Ukrainy. Wprawdzie wprowadzono tu szereg obostrzeń już na wczesnym etapie pandemii podobnie jak w Polsce, jednakże czerwiec okazał się dramatyczny dla naszych wschodnich sąsiadów. Zakażonych koronawirusem jest tu już ponad 40 tys. osób, a dzienny przyrost nowych przypadków przekracza już 1000. Jako przyczynę tej sytuacji wskazuje się niestosowanie się do środków zapobiegawczych, takich jak choćby dystans społeczny czy noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, jednakże w ostatnim czasie jest także wykonywane więcej testów niż dotychczas. Trudno dziwić się, że w tej sytuacji nie tylko konieczne są obostrzenia ze strony polskiej dla przyjeżdżających ze wschodu, jak również naturalne wydają się być obawy samych Ukraińców odnośnie wyjazdu w tym trudnym i niepewnym czasie.

Obowiązkowa kwarantanna

Co prawda granice zostały otwarte dla pracujących, ale tylko w ramach UE i EOG. Z Ukrainą dzieli nas granica zewnętrzna, co oznacza konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób, które przyjadą do Polski z tego kierunku. Już na granicy muszą podać adres, pod którym będą przebywać lub miejsce kwarantanny zbiorowej. Niestety dla Ukraińców to dość długo, aby nic nie robić i tym samym nie zarabiać. Wyjazdy do pracy często stają pod znakiem zapytania, a pracownicy z Ukrainy już tak chętnie nie wybierają naszego kraju na miejsce pracy.

Problem z pozyskaniem nowych pracowników z Ukrainy

Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy wprawdzie osób przekraczających granice wschodnie, ale nie wszystkich. Wyjątkiem są m.in. osoby posiadające Kartę Polaka, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także posiadający prawo do pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. O ile ciężko ściągnąć do pracy Ukraińców do pracy samodzielnie, to znacznie łatwiej będzie w tej sytuacji skorzystać z pomocy agencji zajmującej się outsourcingiem pracowników.

Outsourcing pracowników z Ukrainy

Pracodawcom nadal łatwiej korzystać z outsourcingu pracowników ze wschodu, niż zatrudniać ich na własną rękę, co jednak nie oznacza, że pozyskanie nowych pracowników dla agencji jest tak samo łatwe jak parę miesięcy temu. Obecnie obserwujemy dość intensywny deficyt pracowników z Ukrainy nie tylko z powodu procedur związanych z pandemią, ale także ze względu na trudną sytuację epidemiczną na terenie tego kraju i znaczny wzrost zachorowań. Firmy outsurcingowe robią co mogą, aby nadal umożliwić polskim pracodawcom zatrudnianie pracowników z Ukrainy, jednakże w obecnej sytuacji jest zadanie bardzo trudne. Nie mamy także pewności, czy już niebawem nie zapadną decyzje o zamknięciu granicy wschodniej z powodu epidemii. Jeśli szukasz pracowników z Ukrainy napisz zapytanie, aby dowiedzieć się więcej o aktualnych możliwościach współpracy.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.