fbpx
Blog 09.11.2020

Praca zdalna a outsourcing pracowniczy

Polscy pracodawcy zazwyczaj niechętnie decydują się na pracę zdalną. Nawet pandemia i zalecenia, aby wysyłać pracowników administracyjnych do domu wypełniane są najczęściej niezbyt chętnie. Przyzwyczajeni jesteśmy bowiem do modelu pracy, która jest nadzorowana przez przełożonego. Nie pomaga przy tym przeświadczenie, że praca online jest zwyczajnie nieefektywna. A jak jest naprawdę?

Dla kogo praca zdalna

Oczywistym jest fakt, że nie każdą pracę można wykonywać z domu, ale z drugiej strony – wiele prac biurowych może być realizowana na odległość bez żadnego uszczerbku na jakości. Co więcej, praca zdalna rozliczana zadaniowo, może być nawet bardziej efektywna, ponieważ pracownik ma większą motywację, aby swoje zadanie wykonać jak najszybciej i móc zająć się swoimi sprawami. W tym przypadku działają ludzkie mechanizmy psychologiczne, które napędzają nas do działania lub sprawiają, że poziom mobilizacji do pracy jest mniejszy.

Dzięki rozwojowi technologii pracę zdalną wykonują przedstawiciele wielu zawodów. W czołówce plasują się oczywiście informatycy, programiści oraz administratorzy sieci. Sporą grupę pracowników zdalnych stawią osoby wykonujące tzw. wolne zawody (freelancerzy), a zatem graficy i copywriterzy, ale także marketerzy o różnych specjalizacjach: doradcy, strategowie, specjaliści ds. social mediów, pozycjonerzy stron www, telemarketerzy czy osoby prowadzące kampanie reklamowe w sieci. Nie można także zapomnieć o zawodzie wirtualnej asystentki, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Lista prac zdalnych z roku na rok staje się coraz dłuższa.

Prawda czy mit

Wielu pracodawców sądzi, że nie widząc pracownika na swoim stanowisku pracy w siedzibie firmy, nie ma nad nim kontroli. Jest to absolutny mit. Kluczowa w pracy zdalnej jest umiejętność mądrego planowania działań i bieżącej sprawozdawczości. Z pomocą przychodzą systemy zarządzania pracą cms, które wcale nie muszą być płatne. Dobrym przykładem jest Trello – darmowe narzędzie o ogromnych możliwościach, w którym znajdziemy gotowe szablony porządkujące pracę w różnych obszarach. Wśród wielu gotowców znajdziemy także taki, który dostosowany jest do planowania zadań do wykonania każdego dnia oraz w danym tygodniu. Pracownik zaznacza tu poziom realizacji poszczególnych zadań, dzięki czemu, pracodawca może de facto podglądać postęp pracy, komentować i dopisywać swoje uwagi. Wystarczy zatem wprowadzenie rozsądnego systemu raportowania wykonanych działań, aby cały czas trzymać rękę na pulsie.

Praca zdalna, a outsourcing usług

Outsourcing usług małymi kroczkami zyskuje swoją popularność, podobnie jak outsourcing pracowników. Przedsiębiorcy najczęściej obawiają się tego, co dla nich nowe, stąd niekiedy trudno przekonać ich do takich rozwiązań. Oczywiście praca zdalna w dobie pandemii i wymuszone sytuacją wysyłanie pracowników do pracy w domu nie jest tym samym. Wielu pracodawców (a także pracowników) zwyczajnie nie wie, jak taką pracę zaplanować i rozliczyć. Jeśli nawet mają być to rozwiązania okazjonalne, warto opracować awaryjne procedury, sprawdzić możliwości różnych narzędzi, które pomagają uporządkować pracę i być może docenić tą nową formę współpracy.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.