fbpx
Blog 10.07.2020

Firma outsourcingowa – czym jest i jak wybrać odpowiednią?

Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które szukają osób, które wykonają w firmie niektóre zadania wydajniej i taniej niż pracownicy, nie będąc przy tym zatrudnionym. Coraz więcej młodych firm decyduje się także na outsourcowanie swoich usług. Wygląda na to, że zdecydowanie zmienia się tradycyjny model zatrudnienia na bardziej elastyczny, dopasowany do potrzeb, a nie sztywno ustalonych standardów i przestarzałych, nieopłacalnych norm. 

Outsourcing – czy to coś dla mojej firmy?

U podstaw zjawiska, jakim jest outsourcing leżą potrzeby stworzenia luźnych, niezobowiązujących miejsc pracy po to, aby można było po pierwsze mieć dobrze wykonane zadania, a po drugie zredukować koszty i czas potrzebny do ich wykonania. Zatrudnienie nowego pracownika i wdrożenie go w procedury, kulturę firmy i przeszkolenie nie ma sensu, jeśli możemy to zrobić taniej i lepiej. Powinniśmy zatrudnić do wykonania niektórych zadań ludzi, którzy mają doskonałe kompetencje tylko w danej, wąskiej dziedzinie i oferują wysoką jakość usług. 

Na tym właśnie polega outsourcing. Firma outsourcingowa wykonuje zlecone prace, nie będąc bezpośrednio zatrudniona przez naszą firmę. Odchodzą więc koszty zatrudnienia, urlopów, l4 i problemy z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy, sprzętu i wiele innych niewygodnych kwestii, z którymi musimy się zmierzyć, zatrudniając nowego członka zespołu. Oszczędzamy więc sporo, a przy okazji koszty wykonanej pracy możemy rozliczyć jako koszty zewnętrzne. 

Jakie prace warto zlecić na zewnątrz firmy?

Przede wszystkim firmie outsourcingowej warto zlecić prace, których sami, dysponując obecnymi zasobami, nie potrafimy sami zrobić. Jeśli wszelkie kalkulacje pokazują, że lepiej zatrudnić do wykonania ich kogoś bardziej kompetentnego i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem rekrutacji – warto się w tym momencie zatrzymać i przemyśleć, czy nie korzystniej byłoby zatrudnić firmę outsourcingową i zamiast zajmować się szukaniem osób do zespołu, nie skupić się na zasadniczych celach firmy, po prostu zlecając pracę na zewnątrz.

Jak wybrać odpowiednią firmę pod outsourcing?

Można to zrobić na dwa sposoby. Oba są skuteczne, jeden z nich bardziej pracowity. Od tego zaczniemy. Przede wszystkim – poszukaj wśród znajomych osób, które mogą polecić Ci firmy, które outsourcują swoje usługi. Warto też zrobić research i poszukać firm i freelancerów, którzy wykonują prace, na których Ci zależy, poszukać opinii, chociażby w google lub w mediach społecznościowych, a także na portalach takich jak Business Finder, Money, czy PKT. 

Druga droga to zatrudnienie agencji outsourcingowej, która ma gotową bazę współpracujących freelancerów, lub też ich dla Ciebie poszuka i jest po prostu pośrednikiem między osobami, które oferują swoje usługi, a firmami, które ich potrzebują. Cały ciężar rekrutacji, zatrudnienia, wypłaty wynagrodzenia, kwestii zapewnienia odpowiednich badań i innych, które do tej pory leżały po stronie pracodawcy, znajduje się po stronie agencji.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.