fbpx
Blog 04.08.2020

Druga fala koronawirusa a pracownicy. Sprawdź, jak przygotować firmę z pomocą outsourcingu pracowniczego

Świat jeszcze nie poradził sobie z pierwszą falą koronawirusa, a już mówi się o drugiej. Ma nadejść jesienią, razem z przeziębieniem i grypą, czyli chorobami typowymi dla tej pory roku. Minister zdrowia i eksperci alarmują, że tym razem koronawirus może okazać się groźniejszy niż dotychczas. Skutki wzrostu zakażeń na Covid-19 oraz inne choroby zakaźne szczególnie dotkliwie odczują przedsiębiorcy. Wykluczenie części kadry z pracy  będzie wiązała się z przestojem firmy i spadkiem obrotów. Jak zatem przygotować firmę do drugiej fali koronawirusa? Czy outsourcing pracowniczy to dobre rozwiązanie?

Rynek pracy a druga fala epidemii

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministra Zdrowia, druga fala epidemii ma  nadejść już jesienią. Społeczeństwo powinno zachować wszelkie środki ostrożności, tak aby chronić nie tylko siebie ale i innych. Priorytetem jest zdrowie człowieka, ale należy również pomyśleć o konsekwencjach finansowych pandemii. Pierwsza fala Covid-19 pokazała jak zdrowie człowieka przekłada się na rynek pracy. Masowe zakażenia w dużych zakładach doprowadziły do spowolnienia pracy, a mniejsze przedsiębiorstwa zostały zmuszone do zamknięcia działalności. Poszkodowani zostali nie tylko przedsiębiorcy, ale przede wszystkim zwykli pracownicy. Dla wielu z nich utrata pracy z dnia na dzień to ogromny stres i kłopoty z utrzymaniem domu, rodziny, dopełnieniem zobowiązań finansowych. Doświadczenie z nagłym pojawieniem się epidemii pozwoliło przygotować rynek pracy na nadejście drugiej fali. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy rozpoczęli poszukiwania alternatywnych źródeł zatrudnienia. Jednym z dobrych rozwiązań okazał się outsourcing pracowniczym, który może odegrać kluczową rolę na rynku pracy w trakcie następnego, lawinowego wzrostu zakażeń. Duże przedsiębiorstwa i korporacje już od wielu lat korzystają z tej metody zatrudnienia, mniejsi natomiast albo w ogóle o niej nie słyszeli albo bali się z niej skorzystać.

Czym jest outsourcing pracowniczy ?

Outsourcing pracowniczy to najprościej rzecz ujmując leasing pracownika, czyli jego „wynajem”. Usługa polega na zleceniu określonych zadań i funkcji pracownikowi z zewnątrz. Po pomoc w realizacji outsourcingu można udać się do agencji pracy lub „wynająć” pracownika od innego przedsiębiorstwa. Pierwsza forma jest najbardziej popularna i to z niej korzysta większość firm w Polsce.

Agencja zatrudnienia otrzymując zlecenie, sama podejmuje kroki w znalezieniu odpowiedniego kandydata na stanowisko i przeprowadza cały proces rekrutacyjny. Dla wielu firm współpraca z agencją może okazać się strzałem w dziesiątkę. Często znalezienie idealnego kandydata za pomocą ogłoszeń o pracę bywa mozolne i bardzo trudne. Specjalista z agencji dobiera personel o cechach, wykształceniu i umiejętnościach ściśle określonych przez przyszłego pracodawcę. Poszukiwania odbywają się na wielu płaszczyznach – poprzez portale społecznościowe, sieci kontaktów lub składanie propozycji pracy pracownikom konkurencji. To również po stronie agencji pozostają kwestie formalno-prawne związane z zatrudnieniem. Jej zadaniem jest prowadzenie dokumentacji kadrowej i księgowej pracownika. Przedsiębiorca oszczędza zatem nie tylko pieniądze, ale również czas, który straciłby na proces rekrutacji i zatrudnienia kadrowej lub stworzenia całego działu księgowo-kadrowego.

Przygotuj się na drugą falę

Outsourcing pracowniczy nie tylko zdejmuje z głowy przedsiębiorcy masę formalności, ale także zwalnia go w dużym stopniu z niewygodnych postanowień kodeksu pracy. Zatrudnianie w niepewnych czasach wiąże się ze sporym ryzykiem, które nie każdy chce podejmować. Warto zatem szukać innych rozwiązań, które pozwolą na normalne funkcjonowanie firmy na korzystnych warunkach. Jeśli zastanawiasz się jak w Twojej firmie mógłby sprawdzić się outsourcing pracowników – zapytaj o swoją ofertę.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.