fbpx
Blog 20.08.2020

Obcokrajowcy w Polsce – kogo zatrudniamy w 2020 najczęściej?

Z roku na rok rośnie liczba osób zza granicy, która pracuje na stałe w Polsce. Wszelkie formalności związane z legalizacją pobytu na terenie Rzeczypospolitej nie są aż tak skomplikowane – ważne zezwolenie na pobyt w Polsce na początku 2020 roku posiadało ponad 400 tysięcy osób. Cudzoziemcy są chętni do wykonywania pracy, której Polacy nie chcą się podejmować. Kogo zatrudniamy najchętniej?

Statystyki idą do góry

Okazuje się, że przyjeżdża do nas coraz więcej pracowników z innych krajów. Polska stała się Ziemią Obiecaną nie tylko dla Ukraińców- których jest u nas zdecydowanie najwięcej spośród innych narodowości, bo aż 214 tysięcy. Chętnie pracują dla Polaków także obywatele Białorusi – 25,6 tys. osób oraz Niemiec – ponad 20 tysięcy. Poza tymi trzema, narodowości, których najwięcej mamy w Polsce to Rosjanie, Wietnamczycy, Hindusi, Włosi, Chińczycy, Brytyjczycy i Hiszpanie. Niektóre dane, które dostarcza Urząd Statystyczny są więc zaskakujące i ciekawe. Pracownicy ze wschodu najczęściej pracują na najniższych szczeblach, z kolei imigranci z zachodu coraz częściej obejmują wyższe stanowiska zarządcze, managerskie i kierownicze.

Młodzi, chętni i wytrzymali

Największą grupę wszystkich obcokrajowców posiadających zezwolenie na pracę w Polsce stanowią młodzi ludzie w wieku 20-39 lat. Polska to dla nich szansa na diametralną zmianę życia. Dla jednych to kraj, w którym zaczynają zarabiać godziwe pieniądze, dla innych to trampolina do najwyższych stanowisk i ustawienia kariery na całe życie. Wciąż jednak najwięcej pracowników zza granicy obejmuje stanowiska związane z pracą fizyczną, których Polacy nie chcą się podejmować. Część z nich niebawem pojedzie dalej do krajów zachodnich Unii Europejskiej, gdzie mają jeszcze lepsze perspektywy rozwoju zawodowego i szansę na naprawdę dobre zarobki. Część z nich decyduje się jednak na stałą pracę i zamieszkanie w Polsce. Rynek pracy w Polsce przygotował dla nich miejsce. Już dziś wielu Ukraińców i Białorusinów wykonuje prace nie tylko fizyczne. Wschodni akcent słychać też w sklepach, stacjach benzynowych i na infoliniach.

Zezwolenie na pracę dla obcokrajowców

Na szczęście nie ma zbyt wielu formalności, które trzeba spełnić, aby się ubiegać o pracę w Polsce. Jeśli pracownik ma już ważny dokument uprawniający go do legalnego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polski kwestia jest już bardzo prosta. Zezwolenie na pracę oraz odpowiednio spisana umowa i dokładne omówienie szczegółów to już tylko formalność. Czasem niezbędne jest podpisanie umowy w języku, który rozumie pracownik. 

Aby mieć możliwość zatrudnienia pracowników zza granicy, czasem niezbędna jest opinia starosty, która potwierdzi taką potrzebę na rynku pracy w obrębie, na którym działa. Jeśli więc od miesięcy borykasz się z problem braku pracowników –  na pewno otrzymasz zezwolenie na pracę. Jeśli nie zatrudniałeś do tej pory cudzoziemców warto skorzystać z profesjonalnej pomocy agencji outsourcingowej, która pomoże znaleźć odpowiedniego pracownika, ale też zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje, by legalnie zacząć pracę. 

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.