fbpx
Blog 23.12.2020

Zmiany w kodeksie pracy w 2021 roku

Od wielu miesięcy trwają prace nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Nie znamy jeszcze terminu zakończenia prac, ale niewykluczone, że stanie się to jeszcze w tym roku. Zmiany, jakich możemy się spodziewać dotyczą kilku obszarów, przede wszystkim związanych wynagrodzeniami, urlopami ojcowskimi czy pracą zdalną.

Większa płaca minimalna

Oto temat, który najbardziej interesuje pracowników. Wysokość płacy minimalnej ma zostać bowiem kolejny raz zwiększona. Kwota podwyżki wprawdzie nie zwala nadal z nóg, bo wynosi 142 złote, ale sprawi, że na rękę zarobimy co najmniej 2062 zł (2800 zł brutto). Dla przypomnienia w 2020 roku stawka minimalna wynosi 2600 zł brutto.

Wzrosną także zarobki osób rozliczanych godzinowo, m.in. na mocy umów cywilno-prawnych, a zatem popularnej umowy zlecenie. Minimalna stawka godzinowa w 2021 roku wyniesie 18,30 zł netto, zatem w kieszeni przybędzie 1,30 zł na godzinę. Przy przepracowaniu 160 godzin w miesiącu oznacza to na rękę pensję w wysokości 2928 zł.

Nowe przepisy dla pracy zdalnej

W czasie pandemii rząd rekomenduje pracę zdalną, o ile jest ona możliwa. Na wielu stanowiskach można powiem pracować online, rzetelnie wypełniając swoje obowiązki. Większość pracodawców niechętnie korzysta z tej formy współpracy, być może ze względu na brak dokładnych regulacji prawnych takiej pracy. Od przyszłego roku ma się to zmienić ze względu na oczekiwania pracodawców oraz związków zawodowych.  Nowe wytyczne będą opierały się na obecnych przepisach dotyczących telepracy, ze stosownymi zmianami.

Wśród planowanych zapisów możemy spodziewać się nowych regulacji w zakresie zwrotu kosztów prądu czy korzystania z własnego sprzętu podczas pracy w domu, ale także uregulowania kwestii przestrzegania zasad BHP. Pracownik wykonujący pracę zdalną będzie musiał złożyć oświadczenie o dostosowaniu swojego domowego stanowiska pracy do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Behapowcy będą zatem zobligowani do przekazania pracownikom zdalnym nowych zasad ryzyka zawodowego na danym stanowisku oraz informacji dotyczących wpływu pracy na zdrowie. Nowe przepisy będą wstępem do kompletnych regulacji pracy wykonywanej na stałe w systemie home office.

Nowy urlop ojcowski

W związku z decyzjami Parlamentu Europejskiego, polski Kodeks Pracy będzie musiał ulec zmianie także w zakresie dodatkowego okresu 2-miesięcznego urlopu ojcowskiego, który miałby dotyczyć pracowników, którym narodziło się dziecko. Urlop mógłby być wykorzystany przez tatę, zamiast mamę – kosztem skrócenia urlopu macierzyńskiego. Te regulacje wejdą jednak w życie prawdopodobnie dopiero w 2022 roku.

Równość płci

Walka o prawa kobiet wkroczyła także do Kodeksu Pracy. Nadal bowiem kobiety zarabiają około 20% mniej niż mężczyźni wykonujący tą samą pracę. Zmiany w tym zakresie wymusza także Parlament Europejski, co oznacza, że kobiety, które będą zarabiać mniej niż ich koledzy z tym samym zakresem obowiązków, będą mogły z tego powodu pozwać pracodawcę do sądu.

Zmiany na lepsze

Nowy Kodeks Pracy uznawany jest przez wielu mianem rewolucyjnego. Na ile duże zmiany wprowadzi w życie pracowników i pracodawców przekonamy się po jego publikacji w ostatecznym kształcie. Jeśli wolisz zdjąć sobie z głowy formalności związane z zatrudnianiem pracowników, poczytaj o outsourcingu pracowników, jako świetnej alternatywie klasycznych 

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.