fbpx
Blog 08.03.2020

Jak zatrudniać pracowników z Ukrainy, aby Ci się to opłaciło?

Procesy rekrutacyjne kręcą się w kółko, jakby goniły własny ogon? Rozmowy z kandydatami nie przynoszą oczekiwanych efektów, a zatrudnieni pracownicy zbyt często okazują się niesolidni? Najwyraźniej przyszła pora, aby rozważyć zatrudnienie pracowników z Ukrainy.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy

Jeśli pracujesz w dziale HR, to procedury związane z zatrudnianiem polskich pracowników masz z pewnością w jednym paluszku. Co prawda widzisz, że prowadzone rekrutacje nie przynoszą oczekiwanych efektów, ale wydaje Ci się, że zatrudnianie pracowników zza granicy wiąże się z proceduralną męką. Zgadza się? Nie tylko ty masz takie obawy, zresztą w pewnym stopniu uzasadnione.  

Aby zatrudnić pracownika z Ukrainy musisz przejść drogę formalną, która jest zdecydowanie dłuższa i bardziej wymagająca niż przyjęcie do pracy rodaka. Musisz wiedzieć, że na podstawie aktualnych przepisów, Ukraińcy potrzebują pozwolenia na pracę, które w ruchu bezwizowym pracownik może otrzymać na 90 dni ze 180 dni. Wystarczy wówczas złożyć płatne oświadczenie w PUP o powierzeniu pracy cudzoziemcowi oraz powiadomienie, że taka osoba rzeczywiście podjęła pracę. Oznacza to w praktyce zatrudnienie na krótkie okresy czasu. Jeśli szukasz pracownika na dłużej, wówczas musi on posiadać zezwolenie na pracę sezonową. 

Zezwolenie na pracę sezonową dla Ukraińców

To rozwiązanie pozwoli Ci pozyskać pracownika na 9 miesięcy w roku, ale istnieją ograniczenia branżowe. O taki dokument mogą bowiem ubiegać się osoby, planujące podjąć pracę w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce. Również w tej sytuacji musisz złożyć odpowiedni płatny wniosek w PUP. Poza tym zatrudniasz takiego pracownika na zasadach podobnych, jak w przypadku Polaków. Podpisujesz zatem umowę o pracę (która musi zostać przetłumaczona) i odprowadzasz składki do ZUS-u. Musisz też pamiętać, że nieco inaczej będzie wyglądała sytuacja proceduralna. Weź pod uwagę fakt, czy pracownik dopiero przyjedzie do Polski, czy już w niej przebywa. 

Prace nie sezonowe dla Ukraińców 

Co w sytuacji, gdy Twoja firma działa w innych sektorach niż rolnictwo, ogrodnictwo i turystyka? Możesz złożyć płatne oświadczenie w PUP o powierzeniu pracy nie sezonowej cudzoziemcowi. Taki dokument można otrzymać na okres 6 miesięcy w roku. Następnie informujesz PUP o podjęciu pracy przez Twojego pracownika z Ukrainy, podpisujesz z nim umowę o pracę (przetłumaczoną) i odprowadzasz odpowiednie składki ZUS.  

Zezwolenie na pracę dla Ukraińców

Tyle formalności, a pracownika masz tylko na kilka miesięcy? Zgadza się. Można jednak ubiegać się o zezwolenie na pracę, wizę krajową lub zezwolenie na pobyt czasowy. Wiąże się to co prawda z kolejnymi procedurami, ale trzeba też zauważyć, że coraz więcej Ukraińców stara się o takie dokumenty. Nadal przeraża Cię widmo urzędowej bieganiny i dodatkowych formalności? Jest na szczęście jeszcze jedno wyjście.

Pracownicy z Ukrainy bez długich procedur urzędowych

Możesz pozyskać solidnych i rzetelnych pracowników bez przestojów w miejscu pracy, bez dodatkowych długich procedur i formalności, nawet na dłuższe okresy niż kilka miesięcy. Wystarczy nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się outsourcingiem pracowników. Wówczas to ona zajmuje się wszystkimi zezwoleniami, oświadczeniami, wnioskami, umowami i ZUS-ami. Nie wierzysz? Sprawdź! Dostaniesz elastyczne warunki współpracy i nie Ty będziesz się martwić papierologią i zmianą pracownika na innego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapytaj o ofertę i sprawdź co Ci się bardziej opłaci.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.