fbpx
Blog 26.08.2020

Zatrudnianie Obcokrajowców – czy to dobry pomysł?

Z roku na rok coraz więcej pojawia się w Polsce obcokrajowców, którzy nie tylko zwiedzają nasz piękny kraj, ale także chcą w nim zostać na dłużej, zamieszkać i pracować. Twarze o nieco innych rysach, odmienne zwyczaje i kultura przestają nas już dziwić. Coraz chętniej także zatrudniamy cudzoziemców. Czy zatrudnianie obcokrajowców w swojej firmie to dobry pomysł?

Zmiany na rynku pracy

Okazuje się, że od kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, otworzyły się dla nas nowe możliwości. Wykształceni, młodzi i ambitni Polacy zdecydowali się w ogromnej ilości wyjechać z kraju w celach zarobkowych. Za chlebem podążyliśmy na zachód Europy, do Niemiec, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii. Nie ma się czemu dziwić- zarobki w krajach Europy Zachodniej są dużo wyższe niż w Polsce i nawet po odliczeniu kosztów utrzymania i godnego życia jest co odłożyć w ramach oszczędności- czego nie zawsze można powiedzieć o zarobkach w Polsce. Wraz ze wzrostem liczby emigrujących Polaków pojawił się problem luk kadrowych. 

Kiedy brakuje rąk do pracy

To właśnie w dużej mierze wyjazdy Polaków w sile wieku zdecydowały o rosnącej wciąż fali obcokrajowców, którzy do Polski przyjeżdżają do pracy. W tym momencie w wielu branżach ciężko jest znaleźć pracowników będących obywatelami naszego pięknego kraju. Wielu prac także nie chcemy się podejmować. Coraz większa liczba wykształconych osób chce od razu po studiach pracować w zawodzie- nawet jako stażyści – i choć studenci wciąż chętnie dorabiają sprzątając czy pracując fizycznie – bardzo często brakuje pracowników chętnych do ciężkiej pracy, na którą z kolei gotowi są obcokrajowcy. 

Zapełniamy luki kadrowe

Dzięki otwierającym się możliwościom pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polski znajduje coraz więcej obywateli Ukrainy, Azjatów czy Hindusów, a także obywateli Armenii, Gruzji czy Turcji. Z roku na rok o zezwolenia na pracę ubiega się coraz więcej cudzoziemców. Obcy akcent słychać już w wielu sklepach, punktach obsługi czy magazynach. Także i nauka języka naszym wschodnim sąsiadom przychodzi bardzo łatwo. Bez obaw możesz więc myśleć o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Są sumienni, starają się nieraz bardziej niż Polacy, ponieważ dobrze wiedzą, że dzięki poleceniom mogą zajść daleko. 

Praca w Polsce to dobry początek

Wielu obcokrajowców podejmuje u nas na początku pracę sezonową. To dobry początek i sposób na aklimatyzację. Z kolei pracodawcy są zadowoleni z wykonywanej przez nich pracy. Obopólne korzyści powodują, że na zatrudnienie się w Polsce na stałe decyduje się coraz więcej osób. Polska to często tylko przystanek na drodze na zachód Europy, szczególnie dla Ukraińców. 

Formalności nie takie straszne

Okazuje się, że formalności konieczne do zatrudnienia obcokrajowców nie są aż tak skomplikowane jak myślimy. Konieczne jest wydanie pozwolenia na pobyt i zezwolenie pracę na terenie Rzeczypospolitej oraz sporządzenie właściwej umowy. Warto skorzystać z oferty agencji outsourcingowych, które pomogą we wszystkich formalnościach i odciążą Cię w wielu kwestiach związanych z zatrudnieniem cudzoziemców

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.