fbpx
Blog 10.08.2020

Wpływ koronawirusa na rynek pracy oraz najbliższe prognozy

Od kilku miesięcy trwająca na całym świecie pandemia dała się nam we znaki na wiele sposobów. Ucierpiało wiele branż, część firm musiała też zawiesić działalność z powodu koronawirusa. Sytuacja w Polsce wygląda tak, że jeszcze do tej pory obowiązuje całkiem sporo obostrzeń i dla wielu branż jest to duże obciążenie. Zmieniła się także sytuacja na rynku pracy. 

Jakie są skutki epidemii Covid-19 dla biznesu w Polsce?

Okazuje się, że pandemia miała spore skutki. Jej efekty odczuła połowa aktywnych zawodowo Polaków – czy to przedsiębiorców, czy to pracowników. Według raportu CBOS opublikowanego na przełomie maja i czerwca aż 11 procent firm musiało ograniczyć swoją działalność, zredukować zatrudnienie lub podjąć inne drastyczne kroki, jak czasowe zawieszenie działalności. Na szczęście samych zamknięć nie było tak dużo – już tylko 5 procent, co i tak jak na tak krótki okres jest dużą liczbą. 

Najbardziej ucierpiała branża turystyczna, rozrywkowa i gastronomiczna, choć swe piętno covid -19 odcisnął także na branży produkcyjnej i drobnych działalnościach gospodarczych. Wszędzie tam, gdzie do wykonywania pracy konieczny jest bezpośredni kontakt z klientem, odnotowano większe lub mniejsze straty. 

Jak pandemia wpłynęła na pracowników?

Ciekawe są także dane dotyczące osób zatrudnionych. Raport pokazuje, że aż 20 procent osób miało w trakcie pandemii znacznie zmniejszony wymiar czasu pracy, w porównaniu z miesiącami sprzed ogłoszenia pandemii w Polsce. Najbardziej ucierpieli zaś ci aktywni zawodowo Polacy, którzy stracili w ostatnich miesiącach pracę, czyli około 3 procent Polaków. Łącznie z prowadzącymi działalność osobami zmuszonymi przez sytuację gospodarczą do zamknięcia firmy to aż 7 procent Polaków. 

Pracodawcy nie zwalniają

Dobre wiadomości płyną jednak ze statystyk dotyczących tego w jaki sposób Polscy przedsiębiorcy i właściciele biznesów- a więc pracodawcy – nie są tacy skorzy do zwolnień, jak by się wydawało. Znacznie bardziej skłaniają się ku zmniejszeniu pensji, benefitów lub po prostu wymiaru etatu. Wiele zatrudnionych w dużych firmach osób odetchnęło z ulgą, słysząc zapewnienia szefostwa, że ich pozycja w firmie nie jest zagrożona. Nikt nie chce w końcu zasilać szeregów bezrobotnych.

Czy będzie powtórka lockdownu?

Sytuacja na rynku pracy powoli się stabilizuje, jednak wciąż wisi nad nami widmo powrotu epidemii i eskalacja problemów z tym związanych. Jedni musieli zamykać firmy, inni robili biznes życia na sprzedaży rękawiczek jednorazowych, których ceny wciąż sięgają szczytu wyobrażeń. Wszyscy jednak obawiają się powtórki problemów z marca. 

Póki co, nie ma powodu do obaw, wzrost liczby chorych nie jest niepokojąco wysoki. Wiele firm poszerzyła swoją działalność o usługi online i zwiększyło zakres świadczonych usług. Wprawdzie na koniec stanu pandemii musimy jeszcze poczekać, a na ewentualne zaostrzenia jesteśmy choć trochę przygotowani, jednak statystyki z dnia na dzień są coraz lepsze.  

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.