fbpx
Blog 29.06.2020

Pracownik pilnie poszukiwany – i to (z) MIG-iem!

O tym, że w Polsce brakuje fachowych rąk do pracy wiadomo nie od dziś. Specjaliści w różnych dziedzinach stanowią poważny deficyt wśród poszukiwanych pracowników. Jednym z takich zawodów jest spawacz MIG/MAG.

Fach w ręku

Pisaliśmy ostatnio o elektrykach, jako o zawodzie, który nie może być wykonywany przez przypadkowe osoby. Podobnie jest ze spawaczami MIG/MAG. Niewtajemniczeni mogliby doszukiwać związku z legendarnym myśliwcem MIG-21, tymczasem MIG/MAG jest jedną z technik spawalniczych, których wykonywanie wymaga odpowiedniego przygotowania teoretycznego. Krótko mówiąc jest to jeden z zawodów, którego nie może wykonywać szeregowy pracownik z przypadku. Znów kłaniają się odpowiednie uprawnienia. Metoda spawania MIG/MAG jest coraz częściej używana w przemyśle, stąd istotne zainteresowanie pracodawców zatrudnieniem osób posiadających kwalifikacje w tej dziedzinie. Spawanie MIG/MAG polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego, chronionego gazem osłonowym (odpowiednio gazem obojętnym w metodzie MIG 131 i aktywnym w MAG 135). Trzeba wiedzieć jak to robić prawidłowo i bezpiecznie.

Uprawnienia do spawania

Mamy tu do czynienia z kolejnym zawodem, który wykonywany może być wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie – i co ważne – aktualne uprawnienia. Można je uzyskać podczas szkolenia, zakończonego egzaminem spawacza. Świadectwo z tegoż egzaminu wraz z książką spawacza są podstawowymi dokumentami, jakie każdy, kto wykonuje ten zawód musi posiadać. Co więcej, uprawnienia (podobnie jak w przypadku elektryków ) nie są wydawane bezterminowo i należy je odnawiać co dwa lata. Pracownik musi wówczas ponownie zdać egzamin spawacza.

Spawanie z doskoku

Niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli pracownik od czasu do czasu wykonuje zadania fizycznie związane ze spawaniem, wówczas nie musi mieć ważnych uprawnień. Należy zdecydowanie zaprzeczyć takiemu rozumowaniu. Nie chodzi tu tylko o precyzje wykonania spawów, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Praca spawacza należy do prac szczególnie niebezpiecznych nie tylko dla samego pracownika wykonującego pracę polegającą na spawaniu, ale także dla jego otoczenia. Jest to bowiem zawód generujący realne zagrożenie pożarowe i wykonywany musi być w warunkach spełniających skrupulatnie wszystkie normy BHP.

Pozbądź się deficytu pracowników

Co prawda kryzys, który niektórym firmom już dał się we znaki powinien sprzyjać pracodawcom w poszukiwaniu nowych pracowników. Póki co, nie widać jednak jeszcze znaczących zmian na płaszczyźnie dostępności zawodów specjalistycznych i nadal nie jest łatwo zatrudnić kompetentnego fachowca. Właśnie dlatego warto sięgnąć po korzystne narzędzie dla firm jakim jest outsourcing pracowniczy. Dzięki temu można w łatwy sposób zapewnić sobie ciągłość pracy na poszczególnych stanowiskach, a jednocześnie zdjąć z siebie cały szereg obowiązków związanych z procedurą rekrutacji i zatrudniania nowego pracownika. Każda firma ma inne potrzeby, dlatego polecamy zapytanie o indywidualną ofertę, aby spawaczy MIG/MAG oraz innych pracowników
wysoko wykwalifikowanych pozyskać właśnie w drodze współpracy outsourcingowej.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.