Elektryka prąd nie tyka? Jak ważne są kompetencje
Przysłowie o elektryku tylko z pozoru jest zabawne. Jego geneza zakłada, że elektrykiem jest osoba wykształcona w tym kierunku, która zawsze wie co robi, a wszelkie kable, kontakty i urządzenia elektryczne nie są dla niego groźne właśnie dzięki ów wiedzy. Czy nadal tak jest i każdego elektryka prąd nie tyka?
Spadek wiedzy fachowej
Aby wykonywać pracę elektryka teoretycznie wystarczy minimum kurs z tego zakresu, ukończenie szkoły zawodowej lub optymalnie technikum elektrycznego. Zawód ten można zdobyć dość szybko na szkoleniu. Trzeba jednak mieć świadomość ogromnej odpowiedzialności, jaka ciąży na każdym elektryku. Do wykonywania tej pracy potrzeba gruntownej wiedzy technicznej z zakresu elektrotechniki, której brak może oznaczać nic innego jak utratę życia i zdrowia. Ten tylko z pozoru błahy zawód może być wykonywany jedynie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i rzetelną wiedzę. W ostatnich latach wcale nie jest łatwo o pozyskanie wartościowych pracowników na to stanowisko. Młodzi stażem często posiadają nieugruntowaną wiedzę i popełniają sporo błędów.
Uprawnienia elektryczne
Poszukując elektryków koniecznie należy także zwrócić uwagę na odpowiednie uprawnienia, które dotyczą także poszczególnych obszarów pracy. Uproszczając – nie w każdej pracy elektryk musi posiadać wszystkie uprawnienia. Do najważniejszych należą uprawnienia tj. typu E do eksploatacji urządzeń elektrycznych (E1 do 1kV lub więcej w zależności od wykonywanej pracy), typu D dla osób dozorujących pracę elektryków (D1 do 1kV lub więcej) oraz typu G, łączące zakres uprawnień typu E i D (G1 do 1 kV lub więcej). Szkolenia energetyczne należy odnawiać raz na 5 lat.
Poza wiedzą fachową i odpowiednimi uprawnieniami każdy elektryk musi posiadać wiedzę z zakresu BHP i pierwszej pomocy, aby w razie awarii elektrycznej bądź porażenia innych osób prądem móc nie tylko zapanować nad źródłem zagrożenia, ale także udzielić ratunku poszkodowanym w wypadku.
Trudności w pozyskaniu elektryków
Rekrutowanie elektryków nie należy do prostych nie tylko dlatego, że mało osób posiada wykształcenie w tym kierunku. Zatrudnienie niedoświadczonej osoby może nieść za sobą kolejne koszty. Ze względu na konieczny dodatkowy nadzór nad jego pracą, ale także potencjalne błędy, które mogą spowodować kolejne awarie i uszkodzenia maszyn. Nie mówiąc już o niebezpieczeństwie dla innych pracowników. Same dokumenty poświadczające wiedzę w danym zakresie niestety nie zawsze gwarantują rzetelną wiedzę kandydata.
Rekrutacja elektryków bez ryzyka
Outsourcing pracowniczy dotyczy nie tylko pracowników niewykwalifikowanych, ale także osób wysoko wykwalifikowanych i fachowców w takich zawodach, jak właśnie elektrycy. Dzięki temu, pracodawcy mogą zapomnieć o długotrwałych, nieefektywnych i kosztownych rekrutacjach. Jednocześnie mogąc zapewnić sobie stabilność pracy na poszczególnych stanowiskach oraz odpowiednich kompetencji zatrudnianych pracowników. Co więcej, nie zapominajmy o prostych procedurach współpracy, dzięki którym przedsiębiorca nie musi się już zajmować zadaniami związanymi z formalnościami kadrowymi. Zalet outsourcingu pracowniczego jest zatem wiele.
Szukasz elektryka? Zapytaj o ofertę współpracy z Conquro!
Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.
Skontaktuj się z nami!
Zostań naszym partnerem
Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?
To właśnie Ciebie szukamy!
Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.