fbpx
Blog 06.04.2020

Jakich pracowników brakuje na polskim rynku pracy?

W tym trudnym czasie jaki teraz mamy, kiedy panuje pandemia koronawirusa wiele z Was być może zostało bez pracy albo ma jej coraz mniej. Może najzwyczajniej w świecie po prostu nie lubisz swojej pracy i chcesz ją zmienić, a nigdy nie było czasu na naukę czegoś nowego? Świat zwolnił, w związku z tym mamy trochę więcej czasu, więc może po prostu chcesz się przebranżowić i zastanawiasz się jakich pracowników teraz brakuje?

Oto lista najpotrzebniejszych zawodów w Polsce

  1. Programiści. Chyba nikogo już to nie dziwi, ale nadal najwięcej pracowników potrzeba do działu IT. Za nim pomyślisz, że branża IT nie jest dla Ciebie to przeczytaj ten punkt do końca. Rynek programistów jest ciągle nienasycony. Przedsiębiorstwa ciągle się rozwijają pod względem technologicznym. Programiści są potrzebni do pracy w coraz nowszych technologiach np. tworzenie rozwiązań opartych o sztuczną inteligencje ale nie tylko. Teraz prawie każda firma potrzebuje wsparcia programisty, chociażby do stworzenia i obsługi strony www. Z najnowszych danych wynika, że na popularności będzie teraz zyskiwała branża programistów tworzących gry komputerowe i związanych ze sztuczną inteligencją. W Internecie jest pełno dobrej jakości darmowych kursów online, uczących podstaw programowania. Może warto teraz spróbować? Jedne z popularniejszych języków programowania to – m.in. Java, JavaScript, php, Python, Perl.
  2. Inżynierowie nauk technologicznych tj. biotechnologia, mechatronika. Niestety w przeciwieństwie do programistów przy tych zawodach zazwyczaj trzeba mieć ukończone studia kierunkowe, jeżeli właśnie stoisz przed wyborem studiów to może pójdziesz w tym kierunku. Wszystko wskazuje, na to że dopiero zaczyna się moda na kierunki związane z technologią. Świat się zmienia i firmy, niezwiązane z inżynierią zaczynają potrzebować takich specjalistów. Naszemu życiu towarzyszy coraz więcej nowoczesnych technologii. Wraz z szybkim rozwojem dziedzin związanych m.in. z ochroną środowiska, farmakologią czy medycyną zaczyna nam brakować biotechnologów, ale nie tylko. Mamy również deficyt inżynierów elektrotechnologii. W ciągu ostatnich 8 lat zapotrzebowanie na takich pracowników wzrosło aż o 35%.
  3. Zawody rzemieślnicze. Może jesteś typem złotej rączki? Polacy coraz bardziej cenią fachowców i zaczynają dostrzegać deficyt profesji takich jak: hydraulik, glazurnik, krawcowa, spawacz. Wszyscy coraz częściej domagamy się profesjonalnie wykonanych usług przez fachowców w swojej dziedzinie, a nie niewykwalifikowanych „pierwszych lepszych” pracowników.
  4. Analitycy. Firmy przetwarzają coraz więcej danych, aby analiza danych miała sens należy utrzymać w tym porządek i potrafić wyciągnąć konkretne i trafne wnioski. Mając dobrych analityków możemy być pewniejsi sukcesu firmy. Praca polega na analizie danych i podjęcie na ich podstawie trafnych decyzji i rozwiązań. Jeżeli chcesz zostać analitykiem, powinieneś rozwijać się w kierunku ekonomii, matematyki i statystyki. Jako ciekawostkę dodam, że Harvard Business Review nazwał tą specjalność jako “najseksowniejszy zawodu XXI wieku”.
  5. Specjaliści ds. wizerunku. Kolejnym zawodem deficytowym jest branża związana z budowaniem wizerunku przedsiębiorstwa. Firmy kładą coraz większy nacisk na budowanie swojego wizerunku i zatrudniają specjalistów od marketingu. Zawody najbardziej pożądane w tej dziedzinie to m.in.
  6. Employer branding managerowie, w wielkim skrócie zajmują się przedstawieniem pracodawcy w jak najlepszym świetle. Ich celem jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy pożądanego tj. pozytywne opinie wśród pracowników firmy czy partnerów biznesowych
  7. Content managerowie są to osoby odpowiedzialne za budowanie wizerunku firmy dla konsumentów. Zajmują się kreacją treści i grafiki do potrzeb klienta np. dbanie o kanały społecznościowe, tworzenie artykułów, postów na blogi czy materiałów reklamowych. Content managerowie nie muszą być pisarzami, są raczej odpowiedzialni za lepsze pozycjonowanie tekstów i ich poprawność niż za ich pisanie.

Podsumowując:

Jak widzicie mamy braki zawodów zarówno rzemieślniczych jak i umysłowych, myślę że każdy z nas jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Oczywiście jest jeszcze wiele różnych zawodów, które z otwartymi ramionami czekają na większą liczbę pracowników, ale dzisiaj skupiłam się na tej piątce. Jesteście ciekawi kolejnej piątki najbardziej pożądanych zawodów w Polsce?

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.