fbpx
Blog 23.06.2020

Jak zoptymalizować koszty w firmie?

Niezależnie od tego, czy mamy kryzys, czy czas prosperity, prowadzenie firmy zawsze łączy się z koniecznością optymalizacji kosztów. Dzięki różnym nowym gałęziom biznesów B2B mamy możliwości dotychczas właściwie niedostępne dla przedsiębiorców, aby maksymalnie obniżyć koszty prowadzenia działalności. Z których warto skorzystać?

Biznes kiedyś, a biznes dziś

Do tej pory prowadzenie firmy we w zasadzie wszystkich dziedzinach wiązało się dość wysokimi kosztami. Firma musiała mieć swoją siedzibę, lokal i personel, który obsługiwał interesantów w godzinach pracy biura. Do tego dochodziły koszty magazynowania ewentualnych zasobów, sprzedaży i marketingu tradycyjnego. Zatrudniony musiał być cały sztab ludzi, od których zależało funkcjonowanie firmy, a na to wszystko stać było nielicznych, dlatego własny biznes był domeną elit.

Dziś świat biznesu stanął na głowie. Dosłownie wszystko można zrobić inaczej. Dzięki nowemu podejściu do prowadzenia działalności, większej dostępności tej możliwości dla przeciętnego Kowalskiego, a także technologiom i rozwojowi usług zdalnych, pracować można z każdego miejsca na świecie, zespół można zatrudnić całkowicie zdalnie i zoptymalizować koszty tak, żeby biznes najbardziej się opłacał. Jak to zrobić?

Siedziba firmy 

Dzięki całkowitej zmianie podejścia do prowadzenia biznesu nie musisz już kupować ani wynajmować lokalu. Usługi wirtualnego biura i wirtualnej siedziby zapewnią Ci adres firmy i obsługę poczty, czasem także recepcję telefoniczną. Z kolei z klientami można spotykać się w biurze coworkingowym, gdzie biurka, pokoje, sale konferencyjne i sale spotkań można wynajmować na godziny. Dzięki temu nie płacisz za wynajem, czy utrzymanie lokalu przez cały miesiąc, a tylko za rzeczywiście wykorzystany czas.

Marketing

Podobną rewolucję przeszedł biznes. Dzięki temu, że zdecydowana część klientów i biznesów działa w sieci– to właśnie działania marketingowe w tym zakresie stały się konieczne. Dobrze stworzona strona internetowa, wartościowe materiały przekazywane za darmo dla klientów, marketing w mediach społecznościowych to nowe kanały sprzedaży, które mogą się okazać wystarczające i mogą być stworzone praktycznie od podstaw za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo. Można je oczywiście zlecić zewnętrznym wykonawcom, jednak nie ma absolutnej konieczności zatrudniania sprzedawcy czy akwizytora, aby sprzedać produkt. Można to w znacznej mierze zrobić w dzisiejszych czasach zdalnie i znacznie mniejszym kosztem.

Zespół pracowników

Podobnie sprawa wygląda z zatrudnianiem pracowników. Żeby firma działała dobrze, nie ma absolutnej konieczności zatrudniania zespołu. Outsourcing pracowniczy to jedna z najwygodniejszych form alternatywnych dla tradycyjnych form zatrudnienia. Wszelkie koszty zatrudnienia i koszty pracy są po stronie agencji, a Ty rozliczasz to jako koszt zewnętrzny. To ogromna wygoda. Podobnie korzystanie z agencji pracy tymczasowej, aby zanim zatrudnisz pracownika, poznać go i także nie ponosić kosztów związanych z rekrutacją i zatrudnieniem.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.