fbpx
Blog 11.03.2020

Jak znaleźć solidnych pracowników?

Statystyki i badania są coraz bardziej niepokojące dla polskich pracodawców. Okazuje się, że aż 87% firm odczuwa problem w znalezieniu odpowiednich pracowników. Sytuacja wiąże się przede wszystkim z rosnącymi oczekiwaniami finansowymi, bo aż połowa Polaków z tego powodu planuje w najbliższym czasie zmienić pracę. 

Doceń pracowników

Myślisz sobie, że łatwo jest dawać złote rady, ale gorzej się z ich wywiązać przy rosnących kosztach pracowniczych i coraz trudniejszej sytuacji polskich pracodawców. Masz rację. Warto jednak śledzić opinie i starać się im sprostać na miarę Twoich możliwości. Jeśli nie możesz zaproponować wyższej pensji, zachęć pracowników bonusami pozapłacowymi, takimi jak dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie na życie, czy dofinansowanie szkoleń. Nie zawsze musi się to wiązać z ogromnymi kosztami. Ubezpieczyciele przewidują preferencyjne wysokości składek przy umowach grupowych i nie zawsze musi je opłacać pracodawca, choć zawsze z punktu widzenia pracownika jest to mile widziane. To drobiazgi, które tworzą całość i realnie wpływają na zadowolenie pracownika.

Dobry pracownik, to pracownik zadowolony

Nie ma w tym nic odkrywczego. Lepiej pracujemy, jeśli lubimy swoją pracę, a lubić możemy ją z wielu powodów. Jedni kochają swoją pracę za to, że mogą się w niej rozwijać i na co dzień robią to, co wiąże się z ich pasją i zainteresowaniami. Dla innych kluczowa będzie wysokość stawki dostawanej do ręki i żadne bonusy tego nie zmienią. Kolejni będą zadowoleni otrzymując przeciętne wynagrodzenie, ale wzbogacone socjalnym programem pracowniczym. Znajdą się wreszcie tacy, którzy odnajdą radość w pracy przez sam fakt jej posiadania na przyzwoitych warunkach. Gdzie ich szukać?

Emigracja za chlebem

Zdecydowana większość naszych rodaków emigrowała do Anglii, Irlandii i innych krajów UE nie ze względu na bonusy pozapłacowe i możliwość rozwoju zawodowego. Wyjechali, ponieważ za granicą mieli szansę zarobić znacznie więcej niż w Polsce. Nie pracują tam za wygórowane stawki, ale mimo wszystko taka praca jest dla nich wystarczająco atrakcyjna finansowo. Jak to przełożyć na aktualną sytuację w kraju? Bardzo łatwo. Zerknij na wschód.

Pracownicy z Ukrainy

Wielu naszych wschodnich sąsiadów ledwo wiąże koniec z koniec w swojej ojczyźnie. Dlatego też decydują się na emigrację z analogicznych pobudek, jak nasi rodacy wyjeżdżają do pracy na zachód. Wielu polskich pracodawców doceniło już solidność pracowników z Ukrainy. Chyba zresztą wszyscy przyzwyczailiśmy się już do tego, że w wielu miejscach możemy ich spotkać. Pracowników z Ukrainy spotkasz jako sprzedawców w sklepach, obsługę restauracji, czy hoteli i innych miejsc turystycznych. Wypełniają także hale produkcyjne, sektor usług specjalistycznych czy biura. Ze względu na niewielką barierę językową i kulturową, często nie odróżnisz ich od naszych rodaków, ponieważ wielu Ukraińców po miesiącach spędzonych w Polsce świetnie włada naszym językiem. Jak się to ma do Ciebie drogi pracodawco?

Motywacja do pracy

Kluczowym motorem, który napędza nas do pracy jest motywacja. Każdy ma swoją. Jeśli jednak wyjeżdżasz z ojczyzny za pracą, to nie po to, aby się w niej obijać, prawda? Właśnie dlatego polscy pracodawcy doceniają i chwalą zaangażowanie ukraińskich pracowników, którzy właśnie ów motywację do pracy bardzo skutecznie w sobie odnajdują. Według badań już co druga duża firma zatrudnia Ukraińców, co piąta – średnia i co dziesiąta – mała. Jeśli masz problem ze znalezieniem solidnych pracowników, rozważ zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Nie bój się formalności, ponieważ możesz je zrzucić na firmę outsourcingową. Zobaczysz, że nie pożałujesz swojej decyzji.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.