fbpx
Blog 22.05.2020

Jak kryzys wpłynie na zatrudnienie w Polsce i jak sobie z tym poradzić?

Jeszcze dwa miesiące temu nikt nie spodziewał się kryzysu gospodarczego, który jednak zapukał do nas bardzo szybko. Zamrożenie gospodarki na kilka tygodni daje o sobie znać i będzie dawać znać jeszcze bardzo długo. Redukcja etatów, zmiana trybu pracy na zdalny, outsourcing, nowe nisze na rynku, a także więcej inicjatyw oddolnych. Jakie są skutki gospodarcze pandemii i co będzie się działo na rynku pracy w najbliższym czasie?

Zmiany, zmiany, zmiany…

Rzeczywiście, lwia część działalności gospodarczych jest całkowicie zawieszona do czasu, aż czarne chmury, które napędził koronawirus, rozwieją się. Wiele branż całkowicie była zmuszona zamknąć działalność ze względu na obostrzenia zasad dyktowanych przez rząd podczas pandemii. Ich działalność wisi na włosku, a przecież mikro i mali przedsiębiorcy – czyli firmy zatrudniające do 9 osób, według raportu PARP z 2019 roku, generują aż 40 procent miejsc pracy, co daje ok. 4 miliony osób.

Co się dzieje z pracownikami małych firm?

Znalazły się na szczęście firmy, które przeniosły działalność do sieci, oferują usługi online, dostawy, odbiór na miejscu i dalej zatrudniają pracowników, niektóre z nich nawet dodatkowo rekrutują. Swoisty renesans przechodzą sklepy internetowe i małe elastyczne biznesy oferujące szycie maseczek, usługi transportowe, czy chociażby pomoc informatyczną przy zmianach trybu pracy.

Rekrutacja w czasach kryzysu

Platformy e-learningowe, komunikatory typu Skype, Microsoft Teams, czy Zoom całkowicie zrewolucjonizowały świat HR-u. Zarówno proces rekrutacji, jak i szkolenia wdrożeniowe prowadzone są z powodzeniem całkowicie za pomocą technologii teleinformatycznych. Najbardziej ucierpiały, jak wiadomo, turystyka i gastronomia, zaraz po nich budownictwo, szkolenia i produkcja przemysłowa. Jednak branże IT, finansowa, farmaceutyczna czy retail, mają wciąż niesłabnące zapotrzebowanie na pracowników.

Czy zawsze duży może więcej?

Okazuje się, że korporacje są dość bezpiecznym miejscem pracy, między innymi ze względu na obfite poduszki finansowe, doskonałe plany zarządzania w kryzysie i dostęp do wykwalifikowanych managerów, którzy błyskawicznie podejmują kroki po to, aby firma miała jak najmniejsze straty, a nawet osiągnęła większe przychody w tym trudnym czasie.

Etat w korporacji jest wciąż jedną z najbezpieczniejszych form zatrudnienia, zaraz po administracji państwowej. Wiadomo- w budżetówce nie będzie aż takich zwolnień, jak w firmach działających na wolnym rynku, który jest obecnie w kryzysie.

Jakie jest lekarstwo na kryzys?

Nie wiadomo, ile on potrwa. Jednym z rozwiązań, które są idealne zarówno dla pracodawcy, który nie chce się z pracownikiem wiązać długoterminowymi umowami, jak i dla pracownika w trudnej sytuacji jest outsourcing. Wiele firm i korporacji decyduje się na współpracę z agencjami pracy tymczasowej, które preprowadzają dla nich poszukiwania odpowiedniego pracownika spełniając najwyższe standardy.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.