fbpx
Blog 16.03.2020

Jak chronić swoją firmę i pracowników przed koronawirusem?

Jedni śmieją się z paniki, inni drętwieją na samą myśl o pandemii koronawirusa, która właśnie rozgrywa się na oczach całego świata. Pracodawcy muszą stosować się do nowych przepisów odnośnie koronawirusa, ale też zdać się na własny rozsądek i zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Polska przestała być już strefą wolną od tej choroby. Liczba zakażeń lawinowo rośnie, a jeden przypadek okazał się śmiertelny. Rząd zamknął placówki edukacyjne i kulturalne.  Zaleca maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich i pozostanie w domach, jeśli to tylko możliwe. Nie każdy się tym przejmuje, ale też nie każdy może pozwolić sobie na wolne. Pracodawcy z kolei już notują w wielu branżach spore straty, a ewentualne zamknięcie firm bywa niemożliwe ze względu na kontrakty, zobowiązania i inne czynniki ekonomiczne.

Praca z domu

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Zdalna naprawdę nie znaczy nieefektywna! To model pracy znany w innych krajach od lat i pomału zdobywający zwolenników również w kraju nad Wisłą. Chodzi tu zresztą o doraźne rozwiązanie, zatem drogi pracodawco, schowaj swoje obawy do kieszeni, a przekonasz się, że nie będzie tak źle. Zastanów się, kto bez przeszkód może w ten sposób pracować. Będziesz musiał/a zapewnić swoim pracownikom narzędzie do pracy w postaci np. laptopa. Szczególnie wtedy, jeśli taka osoba przetwarza istotne dane firmy czy dane osobowe. Wówczas nie może ich gromadzić na swoim domowym sprzęcie, do którego mają dostęp osoby trzecie.

O ile w przypadku pracowników umysłowych, praca z domu będzie mało problematyczna, to schody zaczynają się w przypadku pracy fizycznej. Nie przeniesiesz do czyjegoś domu taśmy produkcyjnej, albo budowy, zatem w takim przypadku musisz zastosować szczególne względy bezpieczeństwa i opracować nowe procedury postępowania.

Środki antybakteryjne i zasady higieny

Co prawda zdobycie środków antybakteryjnych graniczy z cudem, ale zadbaj przynajmniej o zawsze dostępne mydło i papierowe ręczniki. Uczulaj pracowników, aby często myli ręce, nie dotykali nimi swojej twarzy, starali się pracować (o ile to możliwe) w bezpiecznej odległości i ograniczyli bezpośredni kontakt fizyczny. Jeśli to możliwe, zamontuj dozowniki ze środkami antybakteryjnymi na terenie przedsiębiorstwa. Niby wszyscy o tym wiedzą, a jednak nie zaszkodzi o tym przypominać do znudzenia.

Ograniczenie ruchu zewnętrznego

Odwołaj wszelkie spotkania, imprezy, szkolenia. Ogranicz dostęp osób trzecich do Twojej firmy. Stwórz ankietę dla tych, które chcą wejść na teren Twojej firmy. Zapytaj w niej o ostatnio odbywane podróże i kontakty z osobami potencjalnie chorymi. Osób, których odpowiedzi wzbudzą Twoje wątpliwości – zwyczajnie nie wpuszczaj. To nie przesada. Wiele firm już stosuje to rozwiązanie. Ankiety dotyczyć mogą dostawców, serwisantów czy kierowców. Lepiej dmuchać na zimne. Staraj się także dowiedzieć czy Twoi pracownicy przebywający na urlopie nie wyjeżdżali w tym czasie zagranicę. Poproś, aby takie sytuacje sami zgłaszali przełożonym.

Szkolenia BHP

Radzimy, aby ograniczyć szkolenia, ale co ze szkoleniami obowiązkowymi, do których jesteś zobowiązany zgodnie z literą prawa? Pamiętaj, że sporą część szkoleń okresowych możesz przeprowadzić online na platformie e-learningowej. Wiele firm z zakresu BHP działa w ten sposób już teraz, rozumiejąc zagrożenie, jakie niesie za sobą wielogodzinne szkolenie stacjonarne z kilkudziesięcioma osobami w jednym pomieszczeniu. E-learning możesz przeprowadzić dla osób kierujących innymi pracownikami, dla pracowników administracyjno-biurowych oraz inżynieryjno-technicznych. Takie szkolenie kończy się również testem wiedzy i otrzymaniem potrzebnego zaświadczenia.

Oczywiście znów pojawia się problem z pracownikami fizycznymi. Rząd co prawda nie zmienił regulacji w tym zakresie, ale wyjątkowo takie szkolenia także prowadzane są online z zamiarem przeprowadzenia szkolenia stacjonarnego po uspokojeniu sytuacji epidemiologicznej. PIP każdy przypadek w takiej sytuacji rozpatrywać będzie indywidualnie i miejmy nadzieję, że i w tym zakresie przepisy zostaną dostosowane do sytuacji. Lepiej bowiem nie narażać ludzi na ryzyko zakażenia wirusem i przekazać póki co zasady bezpieczeństwa i higieny pracy online.

Zdrowy rozsądek

Nawet najlepiej opracowane procedury i zapewnienie środków antybakteryjnych na każdym kroku nie uchroni nas 100% przed koronawirusem. Apeluj do swoich pracowników o zdrowy rozsądek i odpowiedzialność, zapewnij pracę zdalną jeśli tylko się da i przetrzymaj ten ciężki czas dla przedsiębiorców. I bądź dobrej myśli.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.