fbpx
Blog 17.06.2020

Czym różni się praca sezonowa od pracy tymczasowej?

Z roku na rok rośnie popularność form zatrudnienia na krótki czas. Okazuje się, że wiele osób uważa, że praca sezonowa, praca tymczasowa oraz praca dorywcza to w zasadzie synonimy. Nic bardziej mylnego. Mają wiele wspólnych mianowników, jednak ich formuła znacząco się różni. Łączy je jedno – osoba, która podejmuje pracę, chce podjąć legalnie zatrudnienie na krótki czas.

Praca na krótki czas

Coraz więcej osób ze względu na tryb życia, warunki zdrowotne lub po prostu preferujących luźniejsze podejście do pracy szuka zatrudnienia na krótki, określony czas lub po prostu dorywczo. W tym przypadku na myśl przychodzi zwykle rozdawanie ulotek, praca w gastronomii, hotelarstwie, rolnictwie i na produkcji.

Okazuje się, że nie tylko. Praktycznie w każdej branży można podjąć zatrudnienie “na krótko”. Szczególnie atrakcyjne jest to dla młodych ludzi lub osób, które chcą się przebranżowić i spróbować swoich sił na innym stanowisku niezobowiązująco.

Praca tymczasowa a dorywcza/ sezonowa/ weekendowa

Praca tymczasowa jest to forma podjęcia zatrudnienia obejmująca trzy podmioty– pracodawcę, pracownika oraz agencję pracy tymczasowej. Bardzo często jest wykonywana w tych samych dniach i godzinach nawet przez okres roku.

Praca dorywcza i weekendowa z kolei to zwykle pojedyncze zlecenia. Charakteryzuje ją brak regularności i dynamika, z jaką trzeba reagować na ofertę. Rozpakowywanie towaru, inwentaryzacje, animacje, opieka nad dzieckiem w weekend, obsługa eventów – to standardowe przykłady.

Praca sezonowa podejmowana jest najczęściej w branżach takich jak rolnictwo, turystyka, hotelarstwo czy produkcja, w Polsce i za granicą. Na ten typ pracy decydują się najczęściej osoby młode.

Kiedy pracodawca może zatrudnić pracowników tymczasowych?

Przede wszystkim praca na rzecz jednego pracodawcy nie może przekroczyć 12 miesięcy. Pracodawca może skorzystać z agencji pracy tymczasowej w trzech przypadkach:

  1. do zadań, które należą do nieobecnego pracownika
  2. kiedy zadań powierzanych pracownikowi agencyjnemu nie można powierzyć innym pracownikom firmy
  3. do prac sezonowych, okresowych lub doraźnych.

Pracodawcy mają więc szerokie pole do manewru. Dla pracowników jest to wygodne, ponieważ mogą się rozwijać i nie zobowiązywać do pracy na etacie. Ten z kolei może po okresie zatrudnienia przez agencję zaproponować mu po prostu etat, jeśli dobrze się sprawdzi. Jest to więc także świetny sposób na pokazanie swojej osoby i znalezienia zatrudnienia na stałe nawet w dużych firmach, na bardzo różnych stanowiskach- od usług i administracji po pracę fizyczną.

Mniej zobowiązań, więcej korzyści 

Outsourcing pracowniczy może się więc stać jedną z form rekrutacji zespołu. Agencje pracy tymczasowej szukają dla pracodawcy odpowiednich kandydatów, pośredniczą we wszystkich formalnościach zarówno dla pracowników polskiego pochodzenia, jak i dla pracowników zza granicy. Pracodawca ponosi też mniejsze koszty, ponieważ to agencja zatrudnia pracownika i kieruje go do wykonywania pracy na rzecz danej firmy.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.

Zadzwoń do nas!