fbpx
Blog 02.05.2020

Czy warto inwestować w pracowników?

Ludzie są jednymi z najcenniejszych zasobów firmy. Wielu przedsiębiorców staje w końcu przed pytaniem, czy warto inwestować w swoich pracowników? Strategia niektórych firm jest wręcz oparta na inwestowaniu w pracowników, ale czy na pewno słusznie? Czy oby na pewno pracownicy są tak lojalni, że po dofinansowaniu ich i zapewnienia wachlarza szkoleń nie odejdą do konkurencji? Może lepiej jest poszukać kogoś bardziej doświadczonego, specjalisty w danej dziedzinie lub skorzystać z usług firmy outsourcingowej niż inwestować w pracownika, który być może prędzej lub później odejdzie z naszej firmy? A może na szkolenia powinniśmy patrzeć jak na inwestycje długoterminową? Więc co zyskujemy, lub tracimy inwestując w pracowników?

Wszyscy chcielibyśmy mieć w swoich firmach specjalistów. Wyobraźmy sobie, że inwestujemy w naszych pracowników oni stają się specjalistami w danej dziedzinie. Wydaje się to układem idealnym. Finansujemy kurs, zyskujemy specjalistów w czego efekcie mamy profesjonalną kadrę. Teoretycznie nie musimy się o nic martwić, ale czy oby na pewno? Działając w ten sposób musimy pamiętać o jednej rzeczy – bardziej wykształcony pracownik po kursach staje się „łakomym kąskiem” dla konkurencji lub zwyczajnie sam zaczyna szukać innej pracy. Jest coraz bardziej atrakcyjny na rynku pracy. Horyzonty naszych pracowników się rozszerzają i nikt nam nie zagwarantuje, że nawet po podpisaniu tzw. „lojalki” po upływie określonego czasu nie odejdzie do innej firmy.

Kolejną kwestią na jaką warto zwrócić uwagę są koszty związane z inwestowaniem w pracowników, które są duże, czasami nawet bardzo. Koszty jakie mam tutaj na myśli to wydatki związane z kursami i szkoleniami, które zwiększają wiedzę pracowników oraz integrują zespół. Będąc przy kwestii integracji zespołu nie zapominajmy, że inwestowanie w pracowników nie dotyczy tylko poszerzania ich wiedzy i kompetencji, ale również ważne są stosunki międzyludzkie w firmie. W godzinach pracy często nie ma czasu na spokojną rozmowę i wymianę poglądów dotyczących wykonywanych zadań. Często między pracownikami nie ma żadnej więzi, a mamy coraz więcej badań, że dobre relacje w przedsiębiorstwie przekładają się na lepsze wyniki finansowe. Powstają nawet osobne stanowiska pracy dla osób, które zajmują się dobrymi relacjami w firmie. Inwestowanie w dobre relacje pracowników przynosi duże korzyści firmie – zgrany zespół pracuje lepiej. Wyjazdy integracyjne to często wydatek rzędu kilku tysięcy. Czy oby na pewno nas na to stać? Pamiętajmy również o tym, że koszty związane z pracownikiem to nie tylko kursy, szkolenia i wyjazdy integracyjne. Jest to również całe zaplecze socjalne, miejsce pracy, czy nawet koszty związane z rekrutacją.

Mając w swojej firmie wykształconych ludzi zyskujemy przewagę nad konkurencją. Jest to niewątpliwy powód dla którego warto inwestować w pracowników, ale nawiązując do początku tego wpisu – nikt nam nie zagwarantuje, że te osoby zostaną z nami tak długo, że inwestycja nie tylko się zwróci, ale też przyniesie zysk. Szkolenia mogą bardzo zintegrować pracowników co też się przekłada na wyższe moce przerobowe firmy. Warto też zauważyć, że przez posiadanie bardziej dokształconej kadry polepsza się ogólny wizerunek firmy na rynku na tle konkurencji. Musimy pamiętać, że dobrzy pracownicy są wizytówką firmy. Wiedząc to, że dofinansowani pracownicy przynoszą lepsze zyski w firmie co możemy zrobić, aby mieć wykształconą kadrę bez ponoszenia dodatkowych, często ryzykownych kosztów?

W takiej sytuacji na pomoc przychodzą firmy outsourcingowe. Możemy mieć doświadczonych pracowników nie inwestując w nich. Taki rodzaj współpracy pozwala na  korzystanie z zasobów firm zewnętrznych specjalizujących się w danej dziedzinie i posiadanie specjalistów bez dodatkowych kosztów. Bez potrzeby inwestowania w szkolenia, kursy, rekrutacje. Firma outsourcingowa nie tylko obniży koszty związane z zatrudnieniem pracowników ale również zdejmie z nas odpowiedzialność za decyzje dotyczące czy to ten moment w którym powinniśmy wysłać naszego pracownika na szkolenie, czy na pewno nas na to stać, czy na pewno na tym nie stracimy? W ten sposób niwelujemy ryzyko związane z dodatkowymi wydatkami dotyczące przeszkolenia pracowników, kosztów rekrutacji czy nawet zgrania zespołu. Może to właśnie ten moment, aby skorzystać z usług firmy outsourcingowej?

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.