fbpx
Blog 30.03.2020

Skąd biorą się braki kadrowe w firmach i jak sobie z nimi poradzić?

Z dnia na dzień dociera do nas coraz więcej informacji o tym, że problem braków kadrowych wciąż rośnie. Brakuje rąk do pracy, pracodawcy głowią się, jak wybrnąć z tej sytuacji, a pracownicy mogą przebierać w ofertach jak w gruszkach ulęgałkach. Nadeszły czasy rynku pracownika, który stał się w związku z tym wymagający i wybredny. Skąd się biorą braki kadrowe i jak im zaradzić? Zapraszam do lektury.

Za mało wykwalifikowanych pracowników – brakuje rąk do pracy

Okazuje się, że mamy na rynku coraz mniej wykwalifikowanych pracowników. Z jednej strony, młodzież wkraczająca w wiek pracowniczy – w wieku 18-29 lat to najbardziej wydajna grupa pracowników. Z drugiej strony zasiłek 500 plus skutecznie zniechęca część tej grupy do pracy. Młodzi ludzie, mając zapewnione środki i zasiłki, szybko kalkulują, że pracując na etacie za najniższą krajową, wcale nie będą mieli w portfelu więcej pieniędzy.

Co z seniorami?

Drugim czynnikiem, który znacząco wpłynął na znaczne zmniejszenie ilości wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników na rynku, jest obniżenie wieku emerytalnego i brak polityki wsparcia dla seniorów. Strach przed brakiem pracy i utraceniem świadczeń socjalnych, które mają zapewnione dzięki pracy, nawet na najbardziej lichym etacie, a także dopisek w ofertach pracy: “praca w młodym zespole”, skutecznie zniechęca. Tylko około 56 procent osób po 50 roku życia optymistycznie ocenia swoje szanse na znalezienie równie dobrej lub lepszej pracy.

Młodzi gniewni, samodzielni

Na braki kadrowe wpłynęło też zwiększenie się możliwości pracy dla wolnych strzelców, którzy pracują zdalnie na umowy cywilnoprawne, lub też zakładają swoje jednoosobowe działalności gospodarcze. Coraz więcej młodych ludzi chce być na swoim. Mogą pracować z każdego miejsca na świecie, podróżować, wychowywać dzieci i pracować o dowolnych porach. Także wyjazdy do pracy za granicą są dla najbardziej efektywnej i wykształconej grupy potencjalnych pracowników niebywale kuszące.

Jak poradzić sobie z wypełnieniem braków kadrowych?

Jednym z rozwiązań  jest szukanie wykwalifikowanych pracowników za granicą. Pracodawcy nie muszą wszystkiego załatwiać samemu, agencje pośrednictwa pracy czuwają nad całym procesem i dokonują wszelkich formalności. Warto zaufać osobom, które zawodowo zajmują się rekrutowaniem. Outsourcing usług jest jednym z najbardziej efektywnych i skutecznych sposobów na pozyskanie najlepszych kandydatów do pracy w każdej branży.

03. Kontakt

Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.

Skontaktuj się z nami!

04. Zostań partnerem

Zostań naszym partnerem

Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?

To właśnie Ciebie szukamy!

Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.