Nieuchronne zmiany na rynku pracy
Już chyba wszyscy mają dość korona-tematów. Wszystko kręci się wokół tej przeklętej epidemii i nawet biznes zaczyna przypominać wróżenie z fusów. Co gorsza – jesteśmy dopiero na początku długiej drogi przemian gospodarczych. Dla wielu przedsiębiorców i wielu pracowników oznaczać będą liczne zmiany zawodowe. Jak zatem wyglądać będzie rok 2020 na polskim rynku pracy?
Upadki i zwolnienia
Pandemia i wiążące się z nią ograniczenia spowodowały zastój w wielu branżach. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wielu przedsiębiorców nie zdoła utrzymać swoich biznesów do czasu rozmrożenia poszczególnych sektorów gospodarki. Zamknięty biznes oznacza brak dochodów, a jednocześnie utrzymanie kosztów stałych. Pomoc rządowa nie wystarcza niektórym firmom, aby utrzymać pracowników w tak trudnej sytuacji ekonomicznej, dlatego zwolnienia stają się smutną koniecznością. Tylko w kwietniu liczba bezrobotnych wzrosła o 58 tys., a musimy pamiętać, że ilość zarejestrowanych w UP nie daje nam pełnego obrazu sytuacji. Faktem jest za to pierwszy od 2013 roku wzrost liczby bezrobotnych w Polsce. Możemy się tylko domyślać, że szybko lepiej nie będzie…
Wraca rynek pracodawców
Pracownicy żądają coraz to nowych benefitów, dodatków, premii i możliwości rozwoju, oferując od siebie coraz mniej? Rynek pracy, na którym to pracownicy dyktują warunki – przechodzi do historii. W związku z kryzysem gospodarczym i utratą miejsc pracy, osoby poszukujące pracy siłą rzeczy będą musiały być mniej wybredne i przystać na warunki proponowane przez przyszłego pracodawcę. Być albo nie być wielu przedsiębiorstw będzie wiązało się z zaciskaniem pasa. Działo się to m.in kosztem dodatków, które do tej pory przeznaczone były na motywowanie pracowników. Nikt chyba nie jest teraz w stanie oszacować jak długo będziemy odbudowywać straty ekonomiczne. Dlatego ciężko także określić jak długo utrzyma się taka sytuacja, w której to pracodawcy rozdają karty.
Elastyczny pracownik
Rynek pracodawców i wzrost bezrobocia to także znana nam sprzed lat konieczność umiejętności zmiany branży i gotowości do nauki nowego fachu. Wiele osób będzie musiało porzucić swoje zawodowe aspiracje i zmodyfikować plany, aby znaleźć przyzwoitą pracę. Zmiana zawodu będzie dla niektórych tylko krokiem do zdobywania nowych doświadczeń, a dla innych strzałem w dziesiątkę i zajęciem na następne lata. Tak czy inaczej rynek pracy zmienia się całkowicie i możemy spodziewać się kolejnych rewolucji.
Pewny pracownik w niepewnych czasach
Jedne branże działają bez większych zmian, inne borykają się z poważnymi problemami i koniecznością zwolnień. Rząd co prawda pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają im doraźnie pomóc, ale szczególnie teraz, w czasie ogromnej niepewności i destabilizacji ekonomicznej – warto rozważyć outsourcing pracowniczy. To rozwiązanie, które na elastycznych warunkach pozwala przedsiębiorcom na utrzymanie ciągłości funkcjonowania firmy przy ograniczeniu kosztów i zbędnych formalności. Dzięki outsourcingowi pracowniczemu łatwo pozyskasz pracowników wtedy, gdy potrzebujesz dodatkowych rąk do pracy, a jednocześnie w razie zmniejszenia zapotrzebowania ograniczysz ich liczbę w prosty sposób. Jeśli jeszcze nie znasz tego rozwiązania, koniecznie zapytaj jak może to wyglądać w Twojej firmie.
Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.
Skontaktuj się z nami!
Zostań naszym partnerem
Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?
To właśnie Ciebie szukamy!
Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.