Modele zatrudniania pracowników – czy odchodzimy od tradycyjnych form zatrudnienia?
Z dnia na dzień świat zmienia się coraz bardziej. Dostęp do najnowszych technologii, możliwość porozumiewania się na odległość już nie tylko głosowo, ale też w formie wideokonferencji, zatrudnienie na drugim końcu świata – to już obecnie norma. Także rynek pracy w Polsce zdecydowanie ulega dynamicznej transformacji. Praca na etacie to już nie jest taka oczywista forma współpracy, a nikogo nie dziwi widok freelancerów z laptopami w kawiarniach.
Czy etat to jedyna słuszna ścieżka kariery?
Okazuje się, że stopniowo odchodzimy od tradycyjnego modelu zatrudnienia. Praca na etacie jest nie tylko zdecydowanie jedną ze ścieżek najbardziej wymagających czasowo, emocjonalnie, angażująca całego pracownika, a często też i wpływająca znacząco na jego rodzinę, ale też coraz mniej opłacalną pod względem finansowym. Surowe przepisy kodeksu pracy oczywiście wciąż są wabikiem dla większości wykształconych młodych ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę zawodową.
Przepisy kodeksu pracy chronią etatowca i wymagają na pracodawcy nie tylko zapewnienia określonych warunków pracy, przestrzegania przepisów BHP, wywiązywania się z obowiązku udostępnienia odpowiednich materiałów, maszyn, ubrań, a także umożliwienia pracownikowi prawa do urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie, czy też płacenie regularne składek ZUS, które umożliwiają pracownikowi możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego. Nie chronią jednak ani owego pracownika przed wypaleniem zawodowym, ani pracodawcy przed ociągającym się, leniwym pracownikiem, który zdecydowanie zbyt często korzysta z przywileju możliwości zgłoszenia L4. Ten model zatrudnienia, mimo że wciąż najbardziej popularny, daje się we znaki obu stronom. Na szczęście wszystko się zmienia.
Własna działalność – i co dalej?
Właśnie ze względu na rosnącą frustrację, brak perspektyw, utrudnioną drogę do awansu zawodowego, ogrom pracy i zbyt niskie zarobki młodzi i już doświadczeni coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej.
Nie zawsze jednak droga do sukcesu jest taka prosta. Budowanie listy kontaktów trwa nieraz latami, a zyski wcale nie są tak wysokie, jak się na początku wydaje. Wtedy przychodzi z pomocą outsourcing. Współpraca z agencją outsourcingową jest dla młodego przedsiębiorcy korzystną formą pracy, w której mają szansę nie być zatrudnieni na tradycyjnych zasadach, a sprzedaż ich usług zapewnia im agencja.
Na czym polega outsourcing?
Firmy coraz chętniej korzystają z tego modelu zatrudnienia. Nie rekrutują zespołu, nie zatrudniają w ramach stosunku pracy, a szukają innych dróg. Jedną z nich jest zatrudnianie do konkretnych zadań, które wymagają specjalistycznej wiedzy, której zatrudnieni już w firmie pracownicy nie mają zewnętrznych firm. Dzięki współpracy z agencją outsourcingową przerzucają ciężar doboru odpowiedniego pracownika, a także wszystkie zobowiązania wynikające z samym zatrudnieniem – badania, umowy, wypłata wynagrodzenia.
Szukasz rozwiązań kadrowych
dla twojej Firmy? Znajdziemy je dla Ciebie.
Skontaktuj się z nami!
Zostań naszym partnerem
Jesteś doświadczonym przedstawicielem handlowym, który umie świetnie porozumieć się z ludźmi i łatwo nawiązuje biznesowe relacje? Masz już portfel kontaktów w firmach z wielu różnych branż, np.: budowlanych, produkcyjnych, handlowych, magazynowych i wielu innych?
To właśnie Ciebie szukamy!
Zostań naszym Partnerem i zwiększ swoje dochody.